Drukuj

Jak już zapewne wiecie, Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej - możecie o tym przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów. Po stronie wydatków wskazano m. in. uwzględnienie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Zachęcam do lektury tej notatki, jednak więcej szczegółów znajdziecie na stronie skarbowcy.pl. Z umieszczonego tam fragmentu (prawdopodobnie) projektu wynika, że miałaby jednak wzrosnąć kwota bazowa w służbie cywilne j- z 1873,84 zł do 1916,94 zł - czyli o 43 zł i 10 groszy. Dla niezorientowanych: aby wyliczyć wynagrodzenie zasadnicze trzeba przemnożyć kwotę bazową razy posiadany mnożnik. Tabela mnożników na str. 28 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej. Mała podpowiedź: zazwyczaj mnożnik jest zdecydowanie bliżej dolnej granicy tzw. "widełek" niż górnej.

Wracając do tematu: wcześniej, w czerwcu, w propozycjach średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej nie było o tym mowy. Nie było też nic na ten temat w założeniach projektu budżetu państwa na rok 2019 (przeczytajcie to również, są tam ciekawe przekrojowe informacje ekonomiczne). Wg tamtych założeń miała to być raczej dodatkowa kwota do podziału wg najważniejszych potrzeb (tzn. wyrównywania do płacy minimalnej) i podziału wg uznania przełożonych.

Nie znalazłam nigdzie póki co aktualnego projektu. Przypuszczam, że pojawi się on niebawem. Pozostaje nam skorzystanie ze związkowych publikacji, nawet jeśli to fragmenty. No i... czekanie na jakiś oficjalny dokument. W tej chwili, na podstawie ogłoszonych na skarbowcy.pl informacji niewiele więcej potrafię napisać. Wolałabym mieć więcej danych. Wydaje mi się, że sama kwota przeznaczona na ten cel nie uległa zmianie, ale mogę się mylić.

Więc poczekam jeszcze tych kilka dni.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Korzystając z okazji, mam prośbę. Będę pisać artykuł dotyczący dostępu do informacji publicznej. Wrócimy też do otwartych danych. Jeśli macie z tym tematem do czynienia od strony urzędu, dajcie znać. Może macie pytania do ekspertów z tej "drugiej strony"? Jest spora szansa, że dostaniecie odpowiedzi. Byłoby fajnie, gdyby odezwał się też ktoś z resortu cyfryzacji.

Halo? Jest tu ktoś stamtąd?