Drukuj

Ukazał się pierwszy tegoroczny numer Przeglądu...

W przeglądzie jak zwykle znajdziemy sporo informacji o bieżących wydarzeniach, spotkaniach, prowadzonych projektach. Na ponad 70 stronach z pewnością każdy znajdzie coć ciekawego dla siebie.  Jest szereg propozycji rozwiązań, którymi chcieli się podzielić ich autorzy, może pozwoli to usprawnić też funkcjonowanie innych urzędów.  Między innymi znajdziemy w przegladzie:

Także tradycyjne już tematy, czyli propozycje z zakresu ZZL, a wśród nich:...

Jest też kilka porad  i dobrych praktyk:

Znalazło się również trochę miejsca na podsumowanie realizacji szkoleń centralnych w służbie cywilnej w 2013 r. i dla karki z historii  - Administracja polska w okresie powstania.

 

 

A mi utkwiło w głowie po pierwszym zajrzeniu na łamy, tych kilka zdań, które powiedział prof. Roel Bekker (były sekretarz generalny ds. reformy administracji w Holandii) na seminarium na temat wzajemnych relacji polityków i urzędników w państwach OECD:

„… to sama służba cywilna jest odpowiedzialna za rozwój i doskonalenie swojej jakości i wydajności. Urzędnicy mogą podejmować inicjatywy na rzecz reformy obszarów administracji, za które od-powiadają. Jeśli służba cywilna będzie czekać na zachętę polityczną lub inicjatywy polityczne w tym zakresie, można być więcej niż pewnym, że wyniki nie będą zadowalające. Politycy nie są zasadniczo zainteresowani wypracowaniem długoterminowej jakości służby cywilnej; interesuje ich tylko jej wielkość, koszty utrzymania i lojalność wobec polityków będących w danej chwili u władzy. Służba cywilna powinna inwestować w rozwój swoich tradycyjnych wartości, takich jak neutralność, kompetencje i zdolność mówienia władzy prawdy. Oznacza to również, że służba cywilna winna inwestować w rygorystyczny i uczciwy proces selekcji i rekrutacji, aby mieć pewność, że wybrani zostaną najlepsi i najbardziej kompetentni – i otrzymają godziwe wynagrodzenie. Należy ponadto inwestować w dodatkowe programy szkoleniowe, aby rozwijać ich umiejętności i pokazać, czym tak naprawdę jest życie w naszej wielkiej wiosce.”

Zapraszamy do lektury