W Rzeczpospolitej Joanna Ćwiek informuje o trwających w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej pracach nad nową ustawą o prowadzeniu sporów zbiorowych

Obecne przepisy nie zezwalają na organizowanie strajku w szeregu „wrażliwych instytucji": Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, agencjach wywiadu oraz Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w jednostkach policji i sił zbrojnych, Służby Więziennej, Straży Granicznej, służby celnej oraz jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej. Prawo do strajku nie przysługuje również między innymi członkom korpusu służby cywilnej.

Bądźmy szczerzy, prace nie zostały zainicjowane z własnej inicjatywy. Propozycja rządu wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do wymagań stawianych przez jedną z konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy: 

W dokumencie określony jest katalog podmiotów, które ze względu na życie, zdrowie czy bezpieczeństwo państwa nie mają prawa do strajku. Pracownicy służby cywilnej czy administracji do nich się nie zaliczają  – tłumaczy prof. Marcin Zielenicki, specjalista prawa pracy.

Więcej informacji znajdziecie na stronach Rzepy – Administracja będzie mogła strajkować (wystarczy się zarejestrować by uzyskać pełny dostęp do artykułu). Na stronach MPiPS nie znalazłem informacji na ten temat. Trudno więc na podstawie dość skromnej notki w Rzepie ocenić jak to się może przełożyć na nasze prawa pracownicze. Nie wiem czy wynika to z tego, że prace są na bardzo wczesnym etapie, czy też nie ma się czym chwalić. Temat dla nas nie jest nowy. poruszaliśmy problem  tutaj  i  tam.

Mam jednak niewielkie nadzieje na jakieś pospolite ruszenie. Bo jeśli ustawa wejdzie w życie, czy znajdzie się wśród nas wiekszą ilość osób, które odważą się skorzystać z nowych uprawnień?

Joomla templates by a4joomla