Aktualności

krótkie info

ProfileDo 22 lutego na stronach internetowych delegatury muszą ogłosić informacje i liczbie urzędników wyborczych w samorządach oraz o zasadach ich naboru. Zapewne wiecie, że weszła w życie ustawa z 16 stycznia 2018r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Ta zmiana powołuje do życia korpus urzędników wyborczych.19 lutego natomiast została podjęta uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie określenia liczby, trybu i warunków powoływania urzędników wyborczych. Termin składania zgłoszeń: 21 dni od dnia ogłoszenia informacji o liczbie urzędników w gminach.
Kto może zostać urzędnikiem wyborczym? Wg ustawy (którą znajdziecie TUTAJ):

...a może o czymś innym...

ProfileDawno, dawno temu, za górami, za lasami, a nawet jeszcze dalej niż według PKP leży Gorzów Wielkopolski, było sobie pewne Królestwo. Nie lepsze i nie gorsze od innych, funkcjonowało sobie spokojnie przez całe lata. Pewnego dnia jednak na dworze królewskim pojawił się niejaki Smok. Zjawiwszy się, znienacka jął nękać Króla wątpliwościami. Przy każdej okazji (a miał ich niemało, bo Król lubił otaczać się nowymi osobami) Smok zadawał władcy trudne, podstępne pytania. Na przykład:
 
Ty, Król, a zastanawiałeś się kiedyś jak usprawnić pracę królewskiej administracji?

Plan szkoleń centralnych dla s.c. zatwierdzony

ProfileSzef Służby Cywilnej podpisał, a Rada Służby Publicznej pozytywnie zaopiniowała plan szkoleń centralnych na rok 2018. W tym roku będą to szkolenia z etyki (dla 192 osób, głównie dla doradców etycznych, osób z KPRM, urzędów centralnych i urzędów wojewódzkich), RODO (dla 128 osób, głownie dla osób wykonujących zadania związane z dostępem do danych osobowych - trochę mała grupa w stosunku do potrzeb), Akademia Menedżera (dla 256 osób). Rekomendacja Szefa s.c. obejmuje organizację szkoleń z zakresu KPA, efektywnej komunikacji oraz obsługi kilenta z niepełnosprawonościami i projektowania dostępnych usług. Tyle w skrócie info ze strony DSC, zainteresowanych odsyłam do planu. Pracowników KAS i resortu finansów spoza KAS może zainteresować informacja, że szkolenie e-learningowe w zakresie RODO jest już dostępne na platformie Atena2. Warto tam zajrzeć; niestety, ta platforma jest dostępna wyłącznie z wewnętrznej sieci resortu. Może nie jest to znany fakt - najbardziej znaną placówką kształcącą urzędników jest Krajowa Szkoła Administracji Publicznej - ale KAS posiada własną szkołę: Krajową Szkołę Skarbowości (wcześniej: Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów).

...i kilka słów o rekrutacji do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej

Profile

Kilka słów na ten temat już napisał Elsinore poniżej, a na prośbę Departamentu Służby Cywilnej publikujemy treść oficjalnego komunikatu o dniu otwartym i rekrutacji do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Może ktoś z Was, kto spełnia warunki zdecyduje się aplikować?

W najbliższy czwartek, od 17.00 do 19.00, pracownicy i słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego spotkają się podczas dnia otwartego z osobami, które są zainteresowane kształceniem w KSAP. To okazja, aby zapoznać się z programem kształcenia, perspektywami rozwoju zawodowego i doświadczeniami słuchaczy. Można będzie także obejrzeć budynek Szkoły.

Chęć podjęcia nauki w KSAP można zgłaszaćdo 23 lutego. Ukończenie KSAP może stać się początkiem profesjonalnej kariery w administracji publicznej. 

Kształcenie w Krajowej Szkole to szansa na to, aby:

 Kilka spraw z życia KSC. Jak już wiecie, limit mianowań w tym roku wynosi 350 osób, uwzględniając absolwentów KSAP. Biorąc pod uwagę wielkość KSC – bieda z nędzą. Ale przecież bywało już gorzej.  Termin składania zgłoszeń do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym mija 1 czerwca 2018r., zaś sprawdzian wiedzy przeprowadzony zostanie 7 lipca 2018r.

A propos KSAP – Szkoła zaprasza na dzień otwarty, który zorganizowany zostanie w najbliższy czwartek, 8 lutego. Szczegóły w serwisie dsc.kprm.gov.pl. Ponadto warto pamiętać, że do 23 lutego trwa rekrutacja do KSAP. Szczegóły na stronie Szkoły.

...z cyklu: opowieści różne

ProfileMyślę, że większość z naszych Czytelników zna uroki służbowych podróży. Czasem kilka godzin w pociągu, w towarzystwie książki, może laptopa, czytnika czy smartfona - i innych, obcych ludzi. Bywa, że rozmownych. Pendolino oferuje taki wynalazek, jak strefa ciszy. Póki co, ze względu na region w którym mieszkam, nie było mi dane nigdy wypróbować. Ale właściwie nie żałuję. Bo te podróże otwierają zapominaną w codziennej gonitwie tradycję społecznych interakcji. Skąd mi się wziął ten temat? Z przekory... Nie mogę już patrzeć na podjazdowe wojny plemienne w internecie. Przy okazji, ten tekst dedykuję Koledze, który dość często powtarza mi, że go nie słucham. No więc słucham, tylko nie zawsze nadążam się przestawić z tych kilkunastu innych rzeczy które akurat mnie zajmują i szybko skupić na tym, o czym rozmawiamy. Ale wracając do tematu: posiadanie dwóch miejsc świadczenia pracy oznacza częste podróże. Ponieważ jedno z tych miejsc leży na terenie niemal wykluczonym komunikacyjnie (m. in. ze względu na brak elektryfikacji linii kolejowej, najdroższą autostradę w Polsce i bardzo skromną ofertę połączeń autobusowych), każdy wyjazd wiąże się z niezłą dawką adrenaliny, bo wymaga co najmniej jednej przesiadki. W zasadzie to mam już nie tylko na tyle opanowany nie tylko rozkład jazdy, ale nawet informacje o przyjazadach/ odjazdach na/ z poszczególnych peronów na kolejnych dworcach - więc występuję dość często w roli przewodnika. Być może powinnam zacząć rozważać karierę w informacji kolejowej. To nawet zabawne, gdy spóźniony pociąg wjeżdża na jeden peron, wysiadasz i gonisz pewnym krokiem na inny, gdzie czeka następny pociąg, a za Tobą gna grupa ludzi. Całkiem jakby jakąś szarżę prowadzić... Z tą różnicą, że w mojej drużynie zazwyczaj biegną przemiłe starsze panie. Mimo to wielokrotnie łapałam się na tym, że w gardle wzbiera mi okrzyk:

czyli prasówka

ProfileMijający tydzień zostawił w necie kilka interesujących tekstów na temat urzędników. Nie będę Was denerwować przytaczając wszystkie (a jakże, temat trzynastek to żelazny punkt w rozkładówkach w styczniu...), wybrałam kilka ciekawszych. Na początek - w moich oczach - zrehabilitował się portal money.pl tekstem Marcina Lisa: Urzędników w Polsce ubywa. Nawet po podwyżkach mogą zarabiać mniej niż kasjerzy. Przetarłam oczy już na widok tytułu i zagłębiłam się w lekturze. Tuż pod tytułem krótkie streszczenie:

Siedem lat Portalu…

Od ostatniej „Perspektywy” minęło nieco czasu. Jakieś 9 miesięcy. To dużo, patrząc na szarą, codzienną rzeczywistość, bieg spraw, toczące się życie. To jednocześnie mało, z perspektywy siedmiu lat funkcjonowania Portalu…

     

...SPOWOLNIEJĄ

Profile

* komputery spowolnieją

* serwery są wirtualizowane

* mniej szkoleń i nasiadówek w delegacjach

* przygotuj się do zmian

 

Wkrótce Twój komputer pobierze łatkę bezpieczeństwa Windows i zwolni nawet o 60% jeśli producentem jego procesora była firma INTEL. Łatki są konieczne aby zabezpieczyć się przed włamaniem do systemu poprzez dziury w kodzie procesorów INTEL odkryte pół roku temu. Intel ma zamiar dopiero wyprodukować procesory wolne od tych błędów a jak donoszą internauci ten półroczny okres wykorzystał szef Intela by pozbyć się swoich akcji zanim spadły ich notowania.

Jak bardzo duże będzie spowolnienie to tak naprawdę jeszcze nie wiemy a oceny w testach wahają się od 5% dla gier do 60% dla bardziej wymagających aplikacji bazodanowych. Więcej o problemie z procesorami Intela poczytasz na www.niebezpiecznik.pl.

 

...w prasie ostatniego tygodnia

ProfilePoczątek roku, prawdopodobnie również proces legislacyjny nad ustawą budżetową (przyjętą wczoraj przez Senat) zapewne przyczyniły się do wysypu publikacji na temat urzędniczych zarobków. Trochę więc będzie o dostrzegalnym w niektórych opiniach odwrcaniu kota ogonem. Zauważmy, że aktualnie mamy rekordowo niskie bezrobocie, a to oznacza korzystniejszy dla pracowników a mniej korzystny dla pracodawców poziom konkurencji na rynku pracy. Z drugiej strony społeczeństwo oczekuje, aby państwo działało sprawnie, co wymaga fachowców i specjalistów wysokiej klasy w administracji. Z trzeciej strony to samo społeczeństwo oczekuje, aby koszty funkcjonowania administracji były jak najniższe, co oznacza brak akceptacji dla zwiększenia płac urzędnikom. Z czwartej strony mało kto się zastanawia, ile może kosztować niekompetencja urzędników - i nie mówię tu tylko o odszkodowaniach przed sądami (ale o tym dalej).  Na początek w ramach prasówki proponuję lekturę tekstu autorstwa Zbigniewa Bartusia. Tekst ukazał się na łamach Dziennika Polskiego. Clou tego artykułu, umieszczone na początku publikacji, będzie naszym punktem odniesienia. Spójrzcie na poniższy cytat:

...jak co roku

ProfileTo już 26 finał, tym razem zbiórka na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Uprzedzając z góry wszelki hejt zanaczam, że nie ma obowiązku brania udziału w akcji. Można pomóc drugiej osobie na wiele innych sposobów. Mogę Wam powiedzieć tylko, że kiedy przychodzi strach tak silny, jakiego nigdy wcześniej się nie znało nikt nie zastanawia się skąd w szpitalu jest sprzęt, który pomaga ocalić Twoje dziecko. Nie jest ważne wtedy, czy kupił go NFZ czy WOŚP; czy jest prezentem od sułtana z egzotycznej krainy albo przyleciał z Dagobah. Wszystko co możesz zrobić to dziękować Bogu, że ten sprzęt jest. I że działa. I starać się nie myśleć o tym, co by się stało gdyby go nie było. Mogę Wam to powiedzieć z własnego doświadczenia - ten strach nie opuszcza Cię nigdy, powraca w snach, nie zważając ile lat już minęło. Można, jak wspomniałam, pomagać - dawać szansę - na wiele różnych sposobów. Można przez WOŚP. Można przez Caritas. Można przez Polską Akcję Humanitarną. Można też przekazać 1% swojego podatku na dowolny cel. Jeśli wcześniej nie korzystaliście z tej możliwości, zachęcam. TU znajdzecie broszurę z wyjaśnieniem jak to zrobić. Aktualną listę organizacji posiadających status OPP możecie znaleźć na stronie MRPiPS albo w bazie ngo. Jest wiele osób, które mogą kontynuować leczenie albo w miarę normalnie żyć dzięki takiej pomocy. Od kilku lat zachęcamy do przekazywania 1% naszej Koleżance Beacie. Niestety, jej choroba postępuje, mimo to Beata cały czas jest aktywnym pracownikiem i dziś marzy o możliwości samodzielnego poruszania się. Na stronie Fundacji Skarbowości znajdziecie szczegółowe informacje.

Caramba...

ProfileW pierwszym tygodniu stycznia na łamach DGP pojawiły się artykuły (wspomniane w komentarzach przez Czytelników). Jeden z nich (niestety, płatny) dotyczy przewidywanych podwyżek w budżetówce. Z całego artykułu tylko 14 wierszy dotyczy służby cywilnej. W pozostałym zakresie treść dotyczy głównie urzędów samorządu terytorialnego i ich jednostek (m. in. szkół) - w tym o tym, że na sfinansowanie obiecanych podwyżek i samorządy będą musiały wysupłać pieniądze. Trochę jest o nauczycielach (coś dostaną) i wojsku (nie dostaną). W owych 14 wierszach poświęconych administracji rządowej redaktor powołując się na Szefa s.c. napisał, że jeszcze nie uchwalono budżetu a rząd zaproponował zwiększenie środków na wynagrodzenia (ale bez odmrożenia kwoty bazowej). Ze względu na utworzenie KAS i przeniesienie do służby cywilnej części funkcjonariuszy (których wynagrodzenia dotąd finansowane były z innej kieszeni) lwia część zwiększonej kwoty ma zapewnić wypłacanie im wynagrodzeń (tu nie chodzi o podwyżki, raczej o przesunięcie środków właśnie z kieszeni do kieszeni - czy też mówiąc po księgowemu, między paragrafami budżetu państwa. A może i działami, nie jestem pewna). Do niektórych inspekcji też mają trafić jakieś pieniądze ze względu na pojawienie się nowych zadań (co się zapewne będzie wiązało nie tyle z podwyżkami co raczej z większym zatrudnieniem). W pozostałym zakresie będzie zapewne podobnie jak w samorządach: podwyżki dostaną najmniej zarabiający - bo od 1 stycznia kwota minimalnego wynagrodzenia wzrosła do 2100 zł. Skoro już zapłaciłam za artykuł, pozwolę sobie na cytat. W przypadku zwiększenia kwoty na wynagrodzenia:

...na zakończenie roku

ProfileKoniec roku zazwyczaj przynosi rozmaite podsumowania. Tym razem raport OECD, o którym informację znalazłam na stronie DSC traktuje o kompetencjach kadr służby cywilnej. Widząc w tytule "raport" spodziewałam się raczej podsumowania i analizy stanu bieżącego. Tymczasem opracowanie - w mojej ocenie - stanowi zbiór pobożnych życzeń, aczkolwiek w jednym z rozdziałów znajdziemy przykłady rozwiązań w wybranych krajach OECD. Jaka więc wg raportu powinna być osoba zatrudniona w służbie cywilnej? W rozdziale "Wykwalifikowana służba cywilna przyszłości" wymienione zostały takie cechy jak:

...pod polskimi strzechami

Profile

 

Na co dzień większości z nas ataki hakerskie wydają się odległą rzeczywistością. Przeciętnemu Kowalskiemu niebo nie przypomina „monitora nastrojonego na nie istniejący kanał”[1] Coraz częściej słyszymy o: atakach hakerskich, wirusach komputerowych, wykradzionych danych osobowych milionów osób. Czas odrzucić przekonanie, że zagrożenia w internecie  dotyczą innych tylko nie nas. Niestety, można odnieść wrażenie że właśnie takie myślenie wciąż u nas pokutuje.

Niedawno Rzeczpospolita pisała:

Cyberprzestępcy z Rosji wzięli na cel Polskę. To właśnie z tego kraju pochodzi najwięcej ataków na rodzime komputery. Dziennie dochodzi do blisko 65,5 tys. takich prób – wynika z najnowszych danych firmy F-Secure[2]

...pamiętajcie o odpoczynku