Rządowe agencje stawiają wyzwania dla programistów. To nowy sposób na zatrudnienie utalentowanych specjalistów i  lepszą realizację rządowych zamówień.

 

To już kolejny  hackatlon , który zebrał rekordową ilość  prawie 2200 entuzjastów programowania z kraju i zagranicy.  Wizyta na nim premiera Mateusza  Morawieckiego podkreśliła jak duże znaczenie  rząd przywiązuje do propagowania rozwoju nowoczesnych technologii. Pula nagród przekroczyła 600 000zł  co sprawia, że jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie. Poza tymi nagrodami zwycięskie zespoły mogą liczyć na dodatkowe wpływy z wdrożenia aplikacji.

 

 

Wyzwania były podzielone na dwa rodzaje. Pierwsze wyzwania otwarte w obszarze Zdrowie, Finanse i Edukacja gdzie programiści zgłaszali swoje aplikacje. Te uczestniczyły w konkursie  ogłoszonym przez agencje rządowe i partnerów wydarzenia: Ministerstwo Obrony Narodowej, Bank  PKO BP, ORLEN, GPW, PKP, Bank UBS, NFZ, Totalizator Sportowy, BOSH, AVIVA, Horus energia. Jakie były konkretnie tematy znajdziecie pod adresem  WWW.HACKYEAH.PL/tasks.html . W ich analizie oraz problemach technicznych  uczestnikom konkursu pomagali mentorzy zgłaszających.  Programiści mieli 24 godziny na zaprogramowanie i zgłoszenie aplikacji konkursowych.  Z wyjątkiem 5 wyzwań rządowych/samorządowych ogłoszonych na BIP , gdzie termin zgłoszenia zespołu upływa 30 listopada 2018 a terminy zgłoszenia rozwiązań do 17 grudnia. Z wyzwaniami zgłoszonego przez : Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia, Miasto Świdnik  można zapoznać się na   www.govtech.gov.pl .

Szczególnie ciekawe było wyzwanie konkursowe opracowane przez informatyków Wojska Polskiego.  W jego rozwiązaniu brało udział 80 zespołów. Podczas 24 godzinnego maratonu mieli rozwiązać 40 zadań z obszaru „cyberbezpieczeństwo” w oparciu o CTF (ang. Capture The Flag). Jedną z nagród był skok na spadochronie.

Zmaganiom konkursowym towarzyszyły interesujące wykłady dotyczące zastosowań nowoczesnej technologii podzielone na 4 ścieżki tematyczne. Jednym z głównych tematów było zastosowanie sztucznej inteligencji ale także trening kreatywnego myślenia, Centrum Projektów Polska Cyfrowa pokazało PHOTON – polską zabawkę edukacyjna do nauki programowania konkurującą zwycięsko na rynku z chińskim DOTem. W związku z wyzwaniem Ministerstwa Finansów Służba Celno-Skarbowa pokazała najnowocześniejszy sprzęt do prześwietlania bagażu i kontenerów. Na uczestników czekały liczne atrakcje w czasie wolnym a nawet rozluźniający masaż oraz pokój relaksu i odpoczynku.

Po udanych doświadczeniach po zeszłorocznej krakowskiej imprezie administracja rządowa i samorządowa kontynuuje konkursowy sposób realizacji potrzeb w zakresie aplikacji informatycznych. Daje to większą szansę na wybranie najlepszego projektu wśród zgłoszonych niż ocenianie szans wykonawcy aplikacji przez jakakolwiek komisję w zwykłym przetargu publicznym co w konsekwencji prowadzi do wyboru najniższej ceny a nie najwyższej jakości. Partnerzy wydarzenia mają możliwość poznania możliwości programistów i przyciągnięcia najlepszych do pracy u siebie.

 Kto będzie kolejny ?  Co pokaże http://hackathon.miir.gov.pl/ organizowany w Warszawie na Stadionie Narodowym 8-9.12.2018 . Tematem są aplikacje znoszące bariery.

 

Joomla templates by a4joomla