Zapewne wiecie już, że 2 maja również w tym roku jest dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej. W zamian będziemy pracować w sobotę, 11 maja. Więcej informacji na ten temat znajdziecie NA STRONIE DSC.

Jak to przy takich okazjach bywa, jedni się cieszą, inni irytują. Jedni planują nieprzerwany relaks przez kilka dni, drudzy i tak planowali urlop więc im wszystko jedno czy wezmą go w czwartek czy w sobotę, a jeszcze inni nie planowali urlopu, ale muszą poświęcić jeden dzień na sobotę bo komunikacja podmiejska jeździ inaczej, bo przedszkola i szkoły nie są w sobotę czynne czy też z innych powodów. Są i tacy, co wykorzystają tych kilka dni żeby nadrobić pracę, której nie są w stanie wykonać w normalnych godzinach bo wtedy są wszystkim do wszystkiego potrzebni. Zazwyczaj jednocześnie. Ale nie o tym chciałam.

Jak co roku też można się zastanawiać, czy nie było możliwe jednak pozwolenie ludziom na wybór.

Nie wiem czy wiecie, że są i tacy, którym przyjdzie pracować i 2 maja i 11 maja w sobotę. Na przykład w KAS - 2 maja to dość newralgiczny termin jako że przypada tuż po 30 kwietnia (1 maja jest świętem). Gorący termin zeznań rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pracownicy służby cywilnej mogą pracować "zamiast" w sobotę w czwartek 2 maja.

Urzędnicy służby cywilnej, którym przełożony zlecił pracę w nadgodzinach 2 maja nie mogą w ten sposób "odpracować" soboty.

TUTAJ znajdziecie odpowiedź Departamentu Służby Cywilnej na pytanie w tej sprawie zadane przez portal.

Fragment:

Zatem, z zarządzenia wynika wprost obowiązek pracy pracowników urzędów administracji rządowej w dniu 11 maja 2019 r. Obowiązek ten dotyczy również urzędników służby cywilnej świadczących pracę w dniu 2 maja 2019 r. na polecenie przełożonego (gdyż dzień ten nie jest świętem ani niedzielą) pod warunkiem, że praca nie będzie wykonywana w porze nocnej, co z kolei wynika z art. 97 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008  r. o  służbie cywilnej

Dlaczego taką?

 Artykuł 97 ustawy o służbie cywilnej

ust. 6: Pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.

ust. 7: Urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.

ust. 8: Urzędnikowi służby cywilnej za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto przysługuje inny dzień wolny.

2 maja nie jest niedzielą ani świętem (wprawdzie dzień ten jest oficjalnie świętem flagi, ale nie jest to święto w rozumieniu przepisów prawa... tak rozumiem).

Szukam definicji święta. Znalazłam w kodeksie pracy:

Art. 1519

§1. Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.

@PatrykWachowiec podpowiada:

Art. 3 pkt 6 ustawy o zakazie handlu w niedziele

Na stronie lexplay.pl wskazany jest konkretny akt prawny (do tej ustawy odwołuje się zresztą wspomniany wyżej art. 3 pkt 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni).

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi od pracy są wszystkie niedziele oraz enumeratywnie wymienione w ustawie święta, tj.: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek (przypadający jednak zawsze w niedzielę), dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości oraz pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Do dni wolnych od pracy nie zalicza się sobót, chyba, że wypadają w któreś ze wskazanych powyżej świąt.

(dzięki @tonia_1991 za podpowiedź).

Tym samym niektórzy "szczęśliwcy" będą musieli w sobotę przyjść do pracy (lub wziąć urlop) mimo że wykonywali pracę 2 maja. Tyle wygrać...

Btw: ustawa o służbie cywilnej wprost nie definiuje święta, ale:

art. 9 ust. 1:

W sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu pracy i inne przepisy prawa pracy.

 

 

Joomla templates by a4joomla