Prosiliśmy Was...

...o wyrażenie opinii i oczekiwań wobec portalu, a przy okazji forum i bardzo za wszystkie ankiety dziękujemy. Obiecaliśmy też, że podzielimy się wynikami, co niniejszym czynimy. Przy okazji odpowiem na kilka pytań, które się w ankiecie pojawiły.

Ostatecznie ankiet wpłynęło 73, co nie jest może bardzo reprezentatywną próbą, ale uwagi które zostały wniesione są dla nas bardzo cenne. Jak wcześniej pisałam, trochę nam brak informacji zwrotnej od naszych Czytelników - jeśli macie jakieś pomysły na zmiany czy chcielibyście poruszyć jakiś temat albo sami chcielibyście coś publikować, zawsze możecie pisać: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo skorzystać z komunikatora (ten taki niewielki przycisk obok banneru na samej górze ze słowem "Napisz" (jeśli nie jestem online - wtedy dostaję powiadomienie na skrzynkę mailową) lub "Dostępny" (jeśli jestem online, wtedy włącza się chat). Mamy jeszcze IRC, ale niestety, "nie pamięta" historii i widać wpisy tylko od momentu kiedy się tam zajrzy. Czyli jak nikogo nie ma, to wygląda jakby nikt nigdy nic nie pisał i nie ma sensu zostawiać tam wiadomości jak nikogo nie ma bo nikt jej nie zobaczy. Z oczywistych względów, ponieważ portal nie ma charakteru komercyjnego i nikt na nim nie zarabia, muszą nam wystarczyć komponenty i dodatki darmowe lub w darmowych wersjach. IRC zazwyczaj ożywia się wieczorami, tak koło 21.

A wracając do samej ankiety:

Jeśli chodzi o częstotliwość odwiedzin, to 49% respondentów odwiedza naszą stronę kilka razy w tygodniu, 26% kilka razy w miesiącu, 14% - codziennie, a 11% rzadziej. 49% ankietowanych równie często jak naszą stronę odwiedza powiązane z nami forum, 45% - nie tak samo często (tu było kiepsko sformułowane pytanie, przyznaję...), a 5% nigdy nie odwiedza forum. Na pytanie "skąd wiesz o istnieniu naszych stron" 55% wypełniających ankietę wybrało odpowiedź "sam/a was znalazłe/a/m" (i mówi się, że trzeba zmienić urzędniczą mentalność, bo podobno boimy się internetu...); 30% - z internetu (co właściwie chyba na jedno wychodzi); 18% od koleżanki/ kolegi (dziękujemy koleżankom i kolegom :)); 5% z Przeglądu Służby Cywilnej lub strony DSC i po 1% z newslettera i linków otrzymanych służbową pocztą.

Na pytanie: "czy chciał(a)byś publikować u nas własne teksty" 70% respondentów odpowiedziało, że nie; 18% że tak (ale ani jedna jak dotąd się nie odezwała :( ale wciąż mam nadzieję, że jednak coś z tego wyjdzie), 7% natomiast zadeklarowało, że gdybyśmy płacili to by się zastanowiło. Ta opcja póki co niestety nie wchodzi w grę, chyba że któreś z nas wygra w Lotto... Nikt nie zarabia na portalu i tej zasadzie będziemy wierni nadal.

Ostatnie pytanie (na razie pominęłam opisowe, bo o nich za chwilę) miało na celu pokazanie nam bardzo ogólnie kim są nasi Czytelnicy. I tak: 71% to szeregowi członkowie KSC, 19% pracuje w KSC i ma podwładnych, 3% nie pracuje w KSC, ale pracuje w budżetówce i też 3% już nie pracuje w KSC, ale kiedyś pracowało. Po 1% zebrały odpowiedzi: "nie chcę odpowiadać na to pytanie" i "żadne z powyższych".

Najważniejsze w całej ankiecie dla nas były trzy pytania opisowe, ponieważ właśnie dla nich zrobiliśmy to badanie.

Pierwsze z nich i najważniejsze z najważniejszych (dlatego zacytuję wszystkie odpowiedzi w całości) brzmiało:

Jaką tematyką jesteś najbardziej zainteresowany/a?

22% respondentów pominęło to pytanie; pozostali udzielili takich oto odpowiedzi:

pracą
bieżące problemy szeregowych pracowników/urzędników sc
Wszystkimi tematami związanymi z problemami funkcjonowania urzędów skarbowych.
Wynagrodzenia
to co piszecie jest ok, dzięki za zaangażowanie i śledzenie tego, co się dzieje w temacie k.s.c., a zwłaszcza za opiniowanie budżetu.
- warunki pracy w służbie cywilnej - zmiany legislacyjne dot. ww. zagadnień - wasze komentarze
Podobają mi się artykuły na forum - przede wszystkim pozbawione są bufonady, która niekiedy bije z oficjalnych komunikatów lub polemik na stronie DSC. Niestety wciąż mam wrażenie, że my - jako korpus S.C. - piszemy o rzeczywistych problemach, a karawana idzie dalej. Szczególnie pozdrawiam Aga764;)
informacji, gdzie z naszymi kwalifikacjami można znaleźć dobrze płatną pracę :), informacji o szkoleniach i samych e-szkoleń, informacji o związkach zawodowych, miejsca gdzie można by wpisywać proponowane zmiany w prawie (i zebrać odpowiednią liczbę podpisów)
kwestie zamrożenia wynagrodzeń w SC... niestety
oceny pracownicze
-tzw. modernizacja jednostek organizacyjnych SC -motywowanie do pracy w SC wg upadającego rządu
wynagrodzeniami, opiniami na temat ustaw
tematyka branożowa czyli nie ta dotycząca podatków ;) i oczywiście wszelkie wkestie pracownicze
Planowanie kontroli, analiza ryzyka zewnętrznego, kontrola, informatyzacja w resorcie i zmiany strukturalne.
Wszystkie poruszane tematy są ciekawie opisane. Najbardziej zajmują mnie tematy dotyczące szeroko rozumianych nowych metod zarządzania (np. opisywanie, wartościowanie, jakość, kontrola zarządcza, kontrola wewnętrzna, ryzyka, komunikacja, budowanie wizerunku, różnego rodzaju programy i strategi, misje, cele i mierniki), które wdrażamy jak najlepiej umiemy, ale mamy cały czas poczucie, że duża część naszej pracy polega na tworzeniu dokumentów z tym związanych "do szafy", jak to czasami nazywamy, a nie dla dobra pracowników, klientów czy kadry zarządzającej.
wszystko co dotyczy KSC, szczególnie Informatyki i Analiz sport i rozrywka
co sie dzieje w skarbówce i jakie ludzie mają uwagi na ten temat (informacje i wymiana poglądów)
Organizacją służby cywilnej. Zmianami prawnymi dotyczącymi służby cywilnej. Przedstawieniem informacji o warunkach pracy w poszczególnych urzędach.
wszystkim po trosze :-))
Status Sc, nowelizacja ustawy USC, możliwości zorganizowania wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju Sc
Od dłuższego czasu zarówno status prawny służby cywilnej jak i podstawy prawne zamrożenia płac.
Skarbowcy, k.s.c.
Każdą
sprawy bieżące cykl okiem urzędnika
Warunki pracy w służbie cywilnej, spostrzeżenia osób pracujących w tzw. budżetówce dotyczące zmian w prawie, sytuacji w służbie cywilnej. Interesują mnie także kwestie związane z prawem pracy oraz zarządzaniem.
prawo pracy w s.c.
Egzekucja
służba cywilna, prawo pracy, administracja podatkowa
wszelkie sprawy z życia sc, informacje o nowych przepisach lub ich projektach
relacje pracodawca-pracownik (urząd - urzędnik), zarządzanie personelem, oceny okresowe w SC
Status i praca wizytatorów Kuratoriów Oświaty, którzy są również pracownikami służby cywilnej .
Wynagrodzenia i zatrudnienie w służbie cywilnej, możliwości rozwoju kariery, akty prawne dotyczące służby,
Wynagrodzenia, organizacja pracy, modernizacja służb.
Działaniami w celu poprawy warunków pracy i płacy w słuzbie cywilnej oraz możliwości zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi przez Szefa SC.
Służba Cywilna od wewnątrz, czyli sprawy o których media nie piszą/mówią.
prawo pracy, zmiany przepisów kpa, zamówienia publ. itp., informacje w zakresie możliwości szkoleń, informacje dot. szeroko pojętej służby cywilnej
e-podatki
skarbowości
zarobki
Kwestie związane z prawem pracy.
bieżące funkcjonowanie administracji
warunki pracy, szkolenia, fukcjonowanie administracji ogólnie
Podatki - zmiany, praktyczne porady, etc. Nasza, tj. skarbowców, sytuacja, nasze prawa, obowiązki, wynagrodzenia.
Skarbowość. Podatki.
tematy związane z pracą - zwłaszcza problemami jakimi spotykamy się w niej , bo na przełożonych izbę oraz MF to liczyć nie można
wszystkim
Obecny zakres jak najbardziej mi odpowiada.
przepisy, wynagrodzenia
kwestia płac w służbie cywilnej
wynagrodzenia :-(
Pracuję w kadrach więc aż podskakuję z radości jak widzę artykuł Radosława Hancewicza, czytam komentarze dotyczące bierzącej sytuacji w sc, aktów prawnych. Często portal to moje pierwsze źródło informacji !
Uposażenie cksp, działania w kierunku podwyższenia/odmrożenia waloryzacji uposażenia.
Płacami Płacami Płacami w budżetówca (US) !!!!!!!!!!!!
płacą KSC
Problemami wynagrodzeń mobbingu, nepotyzmu....
wynagrodzenia
skarbowość, stosunek pracy w sluzbie cywilnej

Jak widać, przede wszystkim płace, ale poza tym rozstrzał jest dość duży. I tu jeszcze raz bardzo proszę, jeśli chcecie aby poruszyć jakiś temat, podrzućcie nam go (ewentualnie z jakimiś uwagami), a my już sobie podrążymy. Albo też napiszcie własny tekst i go u nas opublikujcie ;)

Drugie z najważniejszych pytań dotyczyło tego, co Was tu denerwuje. To pytanie pominęło 29% ankietowanych. W większości wyszło, że nic Was nie denerwuje; kilka uwag dotyczyło grafiki, a szczególnie kolorystyki strony, na co jak widać zareagowaliśmy jeszcze w trakcie trwania ankiety. Były też głosy dotyczące trolli na forum, niewielkiej aktywności użytkowników i zdominowania forum przez kilkoro użytkowników (co się wiąże; wniosek jednak jest taki, że gdyby te kilka osób nie pisało to nikt by nie pisał... to już zależy tylko od Was samych), postulaty, aby publikacje pojawiały się częściej (może powiem tak: obecnie wygląda na to, że poza sporadycznymi przypadkami zostało nas tu tylko dwoje. Portal prowadzimy w wolnych chwilach i społecznie, czyli - jak widać po godzinach publikacji - późnymi wieczorami zazwyczaj. Jeśli autorów będzie więcej, może się to troszkę zmieni. To samo zresztą ma wpływ na fakt, że niekiedy spóźniamy się z newsami...). Były też głosy, że zbyt dużo jest informacji dotyczących skarbówki, a mało innych. Jak już kiedyś pisałam, zgadzam się z tym, niemniej jeśli chcecie takich publikacji to pomóżcie nam podsyłając tematy - oboje właśnie w skarbówce pracujemy i stąd ten temat jest nam najbliższy i najlepiej znany. Jeśli chodzi natomiast o tematy cieszące się największą popularnością, jak sugerował jeden z ankietowanych - będziemy się starać o komentarze oficjalnych instytucji. Pytanie, na ile nam się to uda. Ale czemu nie, w końcu nikt nigdy się nie dowie jeśli nie spróbuje... Pojawił się też głos, że forum nie ma czytelników bo wygląda jakbyśmy byli tak "zbyt blisko góry". No więc nie, nie jesteśmy. Może się tak wydawać, bo zdarza nam się występować do różnych osób czy instytucji z pytaniami. I czasem nawet dostajemy odpowiedzi (chociaż nie zawsze). I tu mówię od razu: jeśli człowiek chce się czegoś dowiedzieć to musi pytać. Po prostu.

W kilku odpowiedziach pojawił się wątek ciągłego narzekania na wszystko. To też weźmiemy pod uwagę, chociaż:

...czasami człowiek musi, inaczej się udusi...

Były też głosy wskazujące, że zajmujemy się tematyką zastępczą jak różne narzędzia zarządzania na przykład zamiast rzeczywistymi problemami, np. mobbingiem. O mobbingu pisać pewno jeszcze będziemy, gdzieś w zasobach forum i portalu ten temat też był poruszany, ale jeśli chodzi o narzędzia zarządzania (różne, nie będę ich wymieniać) jak widać w odpowiedziach na pierwsze najważniejsze pytanie - jest to potrzebne. Nie wiem, czy wiecie, ale ludzie (mam na myśli pracowników, nie szefów) którzy się tym w urzędach zajmują często nie mają okazji nawet "zaliczyć" szkolenia na ten temat, a wymaga się od nich pełnego profesjonalizmu. I są z tego rozliczani. Jeśli możemy im pomóc - to dlaczego nie?

Pojawiło się też zdanie, że artykuły są zbyt długie, bo respondent lubi informacje konkretne. Może i prawda. W ramach pokuty w najbliższym czasie postaram się zamieścić jakiś rozkład jazdy na przykład... A teraz już będę się streszczać.

Ostatnie najważniejsze pytanie dotyczyło tego, co się Wam u nas podoba i czego byście chcieli żeby było więcej. To pytanie pominęło 27% respondentów; niektóre odpowiedzi uzupełniają niejako odpowiedzi do pytania poprzedniego.

Czyli przede wszystkim: większej aktywności czytających. My też byśmy tego chcieli...

Poza tym podoba się apolityczność, brak wulgaryzmów, cykle artykułów (tu padła propozycja namówienia kolegi Tranqilo ze skarbowców do prowadzenia bloga informatycznego - pomysł podoba mi się ogromnie, przekazałam, może się uda, chociaż Tranqilo teraz jest dość zajęty - ale bardzo bym chciała, żeby to wyszło...). 

Padła też propozycja aby stworzyć podstronę na której można zadać anonimowo pytanie, a nasz "eksepert" mógłby odpowiedzieć. Może powiem tak: mamy już za sobą takie pytania przez mail czy komunikator (komunikator, o którym było wyżej, nie wymaga podania nawet imienia, wystarczy wpisać wiadomość); przy czym odpowiadamy wtedy, jeśli się czujemy na siłach. W przypadku gdy nie, któreś z nas pisze jako redaktor portalu do właściwej instytucji zadając pytanie i nie podając żadnych danych osoby pytającej. Tu muszę powiedzieć, że w ten sposób bardzo dobrze się współpracuje z DSC, bo w każdym przypadku dostaliśmy szybko konkretne odpowiedzi, oficjalnym pismem i z oficjalnym podpisem (co w pewnym przypadku było dość istotne). Czyli właściwie taka możliwość jest. Do tego jeszcze jedno: każdy z Was jest ekspertem w swojej dziedzinie. Wiele z takich pytań można zadać na forum czy w formie komentarza na portalu i fajnie by było, gdyby inni czytelnicy chcieli się podzielić swoją wiedzą. Nikt nie jest alfą i omegą, a my - jak wspomniałam - zostaliśmy tu tylko we dwoje.

Ogólnie muszę przyznać, że bardzo mnie podbudowały Wasze ankiety - bo dają nam informację, że naprawdę warto prywatny czas poświęcać. Czyli to jest właśnie motywacja, której oczekiwałam i która mnie nakręca. 

A całkiem na koniec odpowiem na takie jedno pytanie (które mnie rozbawiło i pozdrawiam Autorkę):

Pytanie do Agi: czy Ty sypiasz, czy stosujesz "dopalacze"?

Lubię spać, w dni robocze największy problem mam rano, ale za to raz w tygodniu nawet mam sesję tak do 12 godzin bez przerwy ;) Dopalaczem jest dla mnie jak coś się dzieje w tle. A co do stosowania różnych środków, to ostatnio biorę magnez i melisę...

 

 

Joomla templates by a4joomla