Nasz Czytelnik już wczoraj alarmował o zjawisku, o którym właśnie robi się głośno w mediach: otóż w związku z ogłoszoną w środę decyzją RPP o obniżce stóp procentowych i jednocześnie braku zmian w wysokości odsetek ustawowych mamy sytuację, w której wysokość odsetek ustawowych (13%) przekracza czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP (która obecnie wynosi 3%) i tym samym odsetki ustawowe w obecnej wysokości stały się tzw. odsetkami lichwiarskimi... Zgodnie z art. 359 § 21 kodeksu cywilnego:

Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).

Więcej na ten temat możecie poczytać na PIT.PL, PRAWO.RP.PL lub BANKIER.PL

Od kilku lat teoretycznie nie mam już nic wspólnego z rachunkowością podatkową, więc sporadycznie sprawdzam wysokość odsetek, ale przy tej okazji zauważyłam ciekawe zjawisko: spójrzcie jak wygląda relacja stawki odsetek podatkowych do ustawowych w latach 2000-2014.

Jak to jest, że stawka odsetek ustawowych (czyli tych najczęściej nas na codzień obowiązujących) nie drgnęła od sześciu lat?

 

 

A tak nawiasem mówiąc, to zastanawiam się coraz częściej, czy aby w naszym kraju legislatorów różnych ostatnio kosmici nie porywają...

 

Joomla templates by a4joomla