Szefowa Służby Cywilnej reaguje i wyjaśnia

Profile

W ostatnim okresie w mediach sporo było o możliwości zachowań mobbingowych w Ministerstwie Zdrowia (i u nas pojawiła się notka).  W jednym z tabloidów pojawiły się też informacje na temat podjętych czynności w tym zakresie sugerujące kolejne nieprawidłowości. Szefowa Służby Cywilnej zdecydowała się w związku z tym medialnym szumem na przedstawienie swojego stanowiska –

...wiem, że opinia publiczna, w tym członkowie korpusu służby cywilnej, śledzą dziś całą serię artykułów o przypadkach nękania  pracowników w urzędach.  Jestem stale nakłaniana do wydawania ocen w tej sprawie. Nie zamierzam tak postąpić. Pragnę przypomnieć, że administracja publiczna, w tym mój urząd, działa na podstawie i w granicach prawa. Żyjemy w państwie, w którym obowiązuje zasada domniemania niewinności. Winna jest tylko ta osoba,  co do której tak orzekły sądy lub komisje dyscyplinarne. Mobbing jest zjawiskiem ze wszech miar nagannym, nie zamierzam go tolerować. Oczekuję więc, że powołane do tego instytucje wyjaśnią wszelkie wątpliwości i ujawnią prawdę... (Komunikat z 23.04.2015 r.)

Na stronie DSC opublikowano również fakty w sprawie doniesień „Faktu” –

…W związku z artykułem na temat pani Moniki Dziadkowiec, dyrektor Departamentu Służby Cywilnej, który ukazał się 23.04.2015 r. w dzienniku „Fakt” informujemy:… (Informacja dotycząca dyrektora generalnego Ministerstwa Środowiska w latach 2008-2012).

Mobbing to bardzo perfidny czyn zabroniony. Niestety chociaż w odczuciu społecznym zjawisko jest bardzo częste, ujawnienie i ukaranie winnych jest trudne, a wyroków niewiele. Nie będę tu się rozpisywał o przyczynach takiego stanu rzeczy. Swego czasu trochę istotę tego zjawiska na naszych łamach przybliżyła Aga764 (Jak rozpoznać mobbing).   Wzmianki o mobbingu pojawiały się również w wielu innych naszych artykułach (zainteresowanych odsyłam do naszej wyszukiwarki). Wszystkie właściwe organy wewnętrze instytucji, firm jak i organy nadzoru, no i oczywiście organy ścigania powinny każdą sprawę traktować bardzo poważnie i dokładnie zbadać. Weryfikacja ta nie powinna się jednak  odbywać w mediach, a już na pewno tam nie powinny być ferowane wyroki.

Warto bowiem pamiętać, że piętno mobbera przykleić łatwo, a oczyścić się w oczach społeczeństwa niezwykle trudno, nawet jeśli wszystkie postępowania wyjaśniające nie potwierdzą zarzutów. Mam nadzieję, że po ostatecznych rozstrzygnięciach media, które ujawniają tego rodzaju przestępstwa, albo też tylko zapełniają łamy "sensacjami" równie wiele miejsca na swych łamach zapewnią gdy sprawy zostaną wyjaśnione niezależnie od tego jaki zapadnie wyrok: skazujący, czy uniewinniający).

 

 

Joomla templates by a4joomla