W porządku obrad Rady Ministrów na wtorek – 9 czerwca 2015 r…

Profile

Jutro Rada Ministrów będzie bardzo zapracowana, w planowanym porządku obrad znalazło się aż 12 punktów. Dla nas szczególnie ważne pierwsze trzy:

1. Założenia projektu budżetu państwa na rok 2016 (wnioskodawca: Minister Finansów).

2. Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (wnioskodawca: Minister Pracy i Polityki Społecznej).

3. Propozycja średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2016 oraz informacja o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016 (wnioskodawca: Minister Finansów).

Czy to dobrze, że te tematy idą na pierwszy ogień okaże się jutro. Co jest planowane dla nas właściwie już wiemy. Aga pisała o tych planach tutaj. Mam nadzieję, że jutro dowiemy się trochę więcej konkretów. No i mam nadzieję, że po konsultacjach społecznych i dalszym toku legislacyjnym propozycja 2 mld dla budżetówki wzrośnie i przejdzie w wersji bardziej dla nas przyjaznej. Raczej konsultacje i uzgodnienia odbędą się na starych zasadach, czyli w ramach „martwej" Komisji Trójstronnej. A może tym razem związki zawodowe wrócą do stołu. Wszak za progiem "nowe otwarcie" podobno. Niestety powstanie całkowicie nowej formuły konsultacji społecznych i nowego organu negocjacyjnego  – Rady  Dialogu Społecznego jest jeszcze w proszku (projekt ustawy w tej sprawie również znalazł się w jutrzejszym porządku obrad – pkt 4). Pozostaje spokojnie czekać, a jutro śledzić doniesienia medialne. Może też powoli czas zacząć przygotowywać własne stanowiska w sprawie założeń budżetu i propozycji dla budżetówki. Im wcześniej i liczniej zgłosimy nasze propozycje, żądania - tym większe szanse, że ktoś je przeczyta. Może i przeanalizuje, a nawet (wiem bujam w obłokach) weźmie pod uwagę.

Joomla templates by a4joomla