Portal obywatel.gov.pl: ponad 80 usług urzędowych w jednym miejscu

Profile

Jak wyrobić dziecku paszport? Jak zameldować się czasowo? Jak sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na portalu www.obywatel.gov.pl.Na stronie znajdują się 82 karty opisujące prostym językiem najpopularniejsze usługi administracji publicznej dla obywatela.

Portal i informacja przyjazna obywatelom

Koniec z zagmatwanymi procedurami i urzędową nowomową. W każdej chwili i bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić, jak załatwić sprawy w urzędzie. Wystarczy tylko komputer, smartfonlub tablet z dostępem do Internetu. Portal www.obywatel.gov.pl podzielony jest na 15 kategorii: "dokumenty i dane osobowe", "kierowcy i pojazdy", "wyjazd za granicę", "śluby i rozwody", "dzieci", "edukacja", "zgon", "zaświadczenia i odpisy", "nieruchomości i środowisko", "zasiłki i pomoc finansowa", "ochrona zdrowia i ubezpieczenia społeczne", "meldunek", "praca i biznes", "podatki" oraz "służba wojskowa". Na stronie działa 101 kart, w tym 82 opisujące najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również informacje przybliżające funkcjonowanie 19 ważnych rządowych portali tematycznych. Wszystkie procedury opisane są prostym i przystępnym językiem. Zawartość strony będzie stale poszerzana i aktualizowana, a portal www.obywatel.gov.pl docelowo stanie się dla każdego Polaka pełnym źródłem wiedzy o administracji.

Projekt „Obywatel”

Obok portalu www.obywatel.gov.pl  w ramach projektu „Obywatel”, który wystartował 31 lipca, działa jeszcze infolinia dla obywateli. Dzwoniąc pod numer telefonu „Informacji dla Obywatela” dowiemy się, gdzie załatwić swoją sprawę. Tam również obywatele mogą zgłaszać uwagi, np. co należy zmienić w danej procedurze, by ją uprościć. Infolinia centralna 222 500 115 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Kancelaria Premiera przygotowała też podręczniki: przyjaznej komunikacji i reagowania na sygnały od obywateli. To dwie publikacje, które zawierają wskazówki m.in. jak pisać pisma urzędowe prostym językiem. Przewodnik trafi do wszystkich dyrektorów generalnych i będzie promowany wśród urzędników w całej Polsce.

 

Powyższą treść komunikatu prasowego dot. portalu obywatel.gov.pl otrzymaliśmy tak jak i inne media i agencje prasowe. Myślę, że to miłe, że nasza niszowa, amatorska strona została potraktowana w tym przypadku jak np. PAP. Więcej o obywatel.gov.pl, a także o wrażeniach z dwudniowej wizyty w Warszawie i kilku rozmowach  jeszcze u nas będzie, ale dajcie mi na to trochę czasu - od powrotu do domu mam zaczętych trochę spraw naszego portalu (w tym spontaniczną niespodziankę dla "podatkowców":)), ale też prowadzę wakacyjne życie towarzyskie - nie samym internetem człowiek żyje. Jeszcze 4 dni i jak dotrwam do piątku, to też pójdę w końcu na urlop i wtedy może wykopię się z oczekujących lub też nawet rozgrzebanych tekstów. A tymczasem weźcie pod uwagę, że jestem tylko człowiekiem - więc zamiast artykułu dziś polecam lekturę komunikatu prasowego CIRPRESS (nawiasem mówąc, spadła mi jak z nieba, bo goście czekają na tarasie, a na portalu coś pojawić się musi...).

Joomla templates by a4joomla