A jak to będzie w  praktyce, zobaczymy być może dopiero w I kwartale 2016 r.

Profile

Kolejne doniesienia o zasadach podziału 2 mld złotych zaplanowanych na regulacje płac budżetówki w 2016 r. potwierdzają, że nie będzie „każdemu po równo” czy też „podwyżki procentowej”. Trochę pisaliśmy już o nich tu i tutaj. Dysponenci poszczególnych części budżetowych otrzymali jednak konkretne wytyczne. W  pierwszej kolejności i największej procentowo wysokości pieniądze mają być skierowane do urzędów, jednostek, w których średnia pensja jest najniższa. Także pracodawcy u siebie mają też priorytetowo potraktować najmniej zarabiających.  Podobne zasady przyjęto w informacji na temat podwyżek w skarbówce, chociaż zmodyfikowane nieco o grupę osób, która znajdzie zatrudnienie w najnowszych projektach MF: „Asystent podatnika”, „Centra kompetencyjne”.

 

Również z pisma Szefowej Służby Cywilnej skierowanego pod koniec lipca 2015 r. do Porozumienia Wielkopolskiego (zawiązanego przez organizacje, stowarzyszenia, związki zawodowe działające w inspekcjach weterynaryjnych) wynika, że podczas podziału przyznanych zwiększonych środków na wynagrodzenia mają zostać priorytetowo potraktowane znajdujące się w budżetach wojewodów inspekcje, inspektoraty i straże, w których wynagrodzenia średnie są najmniejsze.

Pula przeznaczona na 2016 r. to kropla w morzu potrzeb, kompletnie nie rekompensująca wieloletniego zamrożenia płac. Przekazanie decyzyjności poszczególnym pracodawcom prawdopodobnie zdecydowanie pogorszy relacje między pracownikami. Nie ma bowiem szans na sprawiedliwe podzielenie zbyt krótkiej kołdry. Mam prośbę – szanujmy się, niech nas to nie poróżni, bo dobra atmosfera w pracy to podstawa, a jak wczoraj zauważyła Aga jest też szereg innych ważnych spraw w życiu, chociaż trudno czasem o nich myśleć gdy urzędnikowi „brakuje na chleb”.

Ostateczne decyzje podejmować będą pracodawcy dopiero po uchwaleniu ustawy budżetowej, a to ze względu na rok wyborczy może się przeciągnąć. Faktycznie możemy się więc o ich ostatecznych konkretnych decyzjach dowiedzieć być może dopiero pod koniec I kwartału 2016 r.

Joomla templates by a4joomla