...ustawy o służbie cywilnej

ProfileNa stronie Departamentu Służby Cywilnej dziś pojawiła się ocena skutków regulacji ex-post ustawy z dn. 21 listopada 2008 o służbie cywilnej. Zawarte w dokumencie rekomendacje obejmują aż 18 obszarów,  m. in. obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, nabory na pozostałe stanowiska w służbie cywilnej, oceny okresowe, system wynagrodzeń, czas pracy. Zapoznałam się z całą oceną (dostępna jest TUTAJ) i mam jakieś własne wnioski. Was też do tego zachęcam. W OSR znajdziecie informację, że "strategia ZZL nie została dotychczas wdrożona". Szkoda, bo same idee w niej zawarte są szczytne. Pisałam o tym kilkakrotnie: pozytywne, że zauważono i ustanowiono pewne stadardy traktowania ludzi (nie zasobów!!!); z drugiej strony trochę straszne, że ten dokument musiał powstać. Z trzeciej dokument dokumentem, a życie i tak sobie i to dobija chyba jeszcze bardziej. Ale wracając do tematu: w rekomendacjach Szefa Służby Cywilnej znajdziecie m. in. kwestie - z tych najbardziej nas interesujących w życiu codziennym - czasu pracy i modernizacji systemu wynagrodzeń. 
Co do czasu pracy Szefowa rekomenduje m. in. dostosowanie zasad rekompensowania nadgodzin z uwzględnieniem zapisów Europejskiej Karty Społecznej (czyli albo nadgodziny płatne albo zwiększony wymiar czasu wolnego - dzisiaj jest 1 za 1). W zakresie modernizacji wynagrodzeń natomiast padają takie propozycje:

- uzależnienie wzrostu funduszu wynagrodzeń w służbie cywilnej od dynamiki PKB

- zmiana zasad ustalania wynagrodzenia zasadniczego połączona z likwidacją dodatku za wysługę lat

- wzrost wynagrodzenia zasadniczego powiązany z oceną okresową;

- włączenie środków z dodatkowego wynagrodzenia rocznego (dwr) do funduszu wynagrodzeń zasadniczych lub częściowe przeznaczenie ich na wzrost wynagrodzenia zasadniczego, z częściowym ich wykorzystaniem na wsparcie motywacyjnego

charakteru innych składników (nagrody z funduszu nagród i dodatki zadaniowe),

- zmiana zasad wypłacania nagrody jubileuszowej

- zmniejszenie wysokości odpraw emerytalno-rentowych

- modyfikacja zasad wynagradzania urzędników służby cywilnej.

Na razie są to wciąż propozycje do dyskusji, nie przepisywałam też z OSR szczegółów - zachęcam Was, żebyście się z tym dokumentem (TUTAJ) zapoznali sami. Zachęcam Was też do przygotowania własnych opinii, nie tylko na te dwa wyróżnione (bo najczęściej wyszukiwane na portalu) tematy. Zagadnień i rekomendacji jest więcej i wszystkie w jakiś sposób dotyczą każdego z nas. Pozwólcie, że zacytuję fragment artykułu:
W najbliższym czasie Szef Służby Cywilnej planuje spotkania z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zasiadającymi w Radzie Dialogu Społecznego, partnerami społecznymi aktywnymi w służbie cywilnej, a także dyrektorami generalnymi urzędów. Spotkania takie będą okazją do wysłuchania opinii przedstawicieli pracowników i pracodawców w służbie cywilnej.  Jesteśmy także otwarci na indywidualne głosy członków korpusu służby cywilnej i ekspertów zainteresowanych doskonaleniem służby cywilnej w Polsce.
My takie opinie wyrazimy. Dobrze byłoby jednak, żeby wypowiedziało się na ten temat więcej osób. W końcu ostateczny efekt będzie dotyczył nas wszystkich. Nie zaśpijcie, bo potem pretensje będziecie mogli mieć sami do siebie...
 
 
Joomla templates by a4joomla