...w ustawie o s.c. - ciąg dalszy

ProfileJako że staramy się pozostawać obiektywni wydarzenia dzisiejszego dnia przedstawimy czerpiąc z różnych źródeł - tych "za" i tych "przeciw".  Na początek to co podają zgodnie owe źródła: projekt ustawy trafił do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych - za odrzuceniem projektu głosowało 166 posłów, przeciw odrzuceniu - 243 a 22 wstrzymało się od głosu. Miejmy nadzieję, że dlatego, że w tym tempie nie zdążyło sobie wyrobić opinii a nie dlatego, że nie wiedziało o co chodzi. 29 posłów widocznie miało ważniejsze sprawy lub zaczęło wcześniej weekend. Od kilku dni zastanawiam się, czy aby podejmowane przez czonków ksc jakiekolwiek próby obrony apolityczności nie mogłyby stać się kiedyś podstawą zarzutów o zaangażowanie polityczne. Chyba nawet to już by mnie nie zdziwiło. Ale to tak na marginesie, póki co lecimy po kolei ze źródłami:
Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej likwiduje główne mankamenty systemu, porządkuje i naprawia kwestie związane z administracją rządową - ocenił w Sejmie Artur Górski (PiS). Opozycja krytykuje projekt. Zdaniem Marcina Wójcika (PO) jest to "polityczna czystka", Nowoczesna zarzuciła nowelizacji niezgodność z konstytucją, PSL określił ją mianem "całkowitego bubla", a członkowie klubu Kukiz '15 uważają, że PiS powinien się zająć reformami, a nie obsadzeniem stanowisk.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pis-projekt-ws-sluzby-cywilnej-likwiduje-glowne-mankamenty-systemu-po-to-polityczna/f4k965
tvn24 (jest tam też zapis video)

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS został w czwartek skierowany do dalszych prac w komisji. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały kluby PO, Nowoczesnej i PSL. Jerzy Meystowicz z Nowoczesnej nazwał projekt ustawy "kolesiostwem PiS". "Kogo bronicie?" - pytał się z kolei posłów opozycji Bartosz Kownacki z PiS. I wymieniał wysokość premii pobieranych przez urzędników resortu obrony narodowej.
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/projekt-ustawy-o-sluzbie-cywilnej-skierowany-do-prac-w-komisji,603873.html
 
Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej trafi do Sejmu w czwartek. Ustawa spowoduje zmiany na stanowiskach dyrektorskich. – Rozwiązanie zasili kadry nowymi, wykwalifikowanymi pracownikami. Rząd musi oprzeć się na ludziach, którzy będą się utożsamiać z polityką rządu – mówił w Sejmie poseł PiS Artur Górski.
http://telewizjarepublika.pl/nowelizacja-ustawy-o-sluzbie-cywilnej-zmiany-na-wysokich-stanowiskach,27440.html
 

PiS rusza ze zmianą ustawy o służbie cywilnej. Wassermann: Chcemy, by pękł szklany sufit - dzisiaj te urzędy są dostępne tylko dla wybranych!

Ta wypowiedź mnie rozbawiła - Pani Poseł, nadal będą dostępne tylko dla wybranych, tylko kto inny ich będzie wybierał. Wszyscy się na tych stołkach nie zmieszczą...

Informacje na ten temat znajdziecie też na tvp.info, gosc.pl, gazetaprawna.pl, interia.pl, polskatimes.pl, radiomaryja.pl, polskieradio.pl, wiadomosci.dziennik.pl, gazeta.pl, rmf24, i wiele innych - może zróbcie po prostu to co ja i wpiszcie sobie w google "ustawa o służbie cywilnej" wybierając w narzędziach wyszukiwania ostatnie 24 godziny (a jeśli czytacie ten tekst w przyszłości to odpowiedni zakres dat albo tydzień, miesiąc, rok itd. od daty publikacji tego artykułu - bo kopiowałabym te linki do rana, a w wielu przypadkach treść i tak się powtarza).

Przegląd tych artykułów zainspirował mnie przy okazji do badania obiektywizmu komercyjnych mediów. Zwróćcie uwagę, że objętość tekstu zawierającego argumenty danej strony konfliktu (bo nie ukrywajmy - jest to konflikt) jest wprost proporcjonalna do życzliwości czy też poparcia dla tej strony. Tzn. im więcej treści (wypowiedzi czy opisu) prezentującej racje tym większe poparcie. Zjawisko, oczywiście, dotyczy obu stron. A może to tylko zbieg okoliczności... Ciekawe jest to, że spośród wszystkich linkowanych przeze mnie mediów tylko Telewizja Republika i wpolityce.pl pominęły całkowicie argumenty strony przeciwnej. Największą równowagę natomiast okazało polskieradio.pl. Ale to takie tam króciutkie badanko dla własnej ciekawości.

Jak widać po komentarzach pod poprzednimi artykułami my sami (jako korpus) jesteśmy podzieleni, ale na trzy frakcje: na tych "za", na tych "przeciw" i na tę najliczniejszą której jest wszystko jedno. W sumie to trudno im się (tym trzecim) dziwić. W tym medialnym szumie, zważywszy na wieloletni stan bezpodwyżkowości, tak jakoś Mikołaj Rej do mnie przemówił i przypomniał mi się fragment klasyki naszej literatury:
Ksiądz pana wini, pan księdza – a nam prostym zewsząd nędza
 
Joomla templates by a4joomla