czyli znów prasówka

ProfilePrzeżyłam dziś chwilę grozy, bo po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji portal wziął i zniknął. Spędziłam więc wieczór poszukując błędu w bezkresnych przestrzeniach zaplecza; szczęśliwie okazało się, że ów błąd po namierzeniu dał się usunąć bez większych problemów.* Ale dlatego dziś proponuję Wam lekturę podsuniętych przez dasd (wielkie dzięki) artykułów dot. wynagrodzeń i dodatkowo wątku o KAS na związkowej stronie celników. Pierwszy z artykułów informuje nas, iż na starcie kariery młodzi ludzie zarabiają średnio - uwaga - 2600 pln brutto. Cytat z artykułu:
Najmłodsi stażem pracownicy, których doświadczenie zawodowe w 2015 roku nie przekraczało dwunastu miesięcy, zarabiali przeciętnie 2 600 PLN brutto miesięcznie. Podana kwota to mediana wynagrodzeń całkowitych brutto. Oznacza to, że połowa z nich zarabiała poniżej, a połowa powyżej wskazanej kwoty. Z kolei 25% najwyżej wynagradzanych pracowników o stażu pracy krótszym niż rok otrzymywało miesięcznie przynajmniej 3 500 PLN brutto. Najniżej opłacane 25% zarabiało natomiast mniej niż 2 040 PLN miesięcznie.
Mam wrażenie, że coś tu nie gra - nie bardzo w tym widzę np. śmieciówki. Artykuł z DGP znajdziecie TUTAJ.
W drugim z artykułów przeczytamy - cytując dasd - że:
Urzędnicy dostaną podwyżki. Wynagrodzenia od 2 tys. do 6,4 tys. W tekście dowiadujemy się że chodzi o urzędników spoza korpusu sc.
Ten artykuł (też DGP) znajdziecie TUTAJ.

Trzeci - również z DGP - o tym, że

Etatów w urzędach nie brakuje: W samorządach w 2016 może przybyć kilka tysięcy nowych miejsc pracy

można przeczytać TUTAJ.

Tymczasem dziś OECD w najnowszym Przeglądzie Gospodarczym Polski stwierdza:

Obecnie Polska powinna tak dobrać instrumenty polityczne, aby wspierać transformację w kierunku gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach i umiejętnościach, co sprawi, że wzrost będzie jeszcze większy, bardziej ekologiczny i sprzyjający włączeniu społecznemu”. Taki program reform oraz priorytety polityczne nowego rządu, w tym nowy dodatek na dziecko, zakładają wyższe wydatki. Aby pomóc to sfinansować, przegląd OECD proponuje możliwości przeprowadzenia szeroko zakrojonej reformy podatkowej, w tym likwidację obniżonej stawki podatku VAT i zwolnień z tego podatku, większe zastosowanie podatku od nieruchomości i podatku ekologicznego, a także umocnienie administracji skarbowej.

Komunikat na ten temat jest dostępny TU, a sam Przegląd - TUTAJ.

A skoro mowa o administracji skarbowej: celnicy nie chcą do KAS. Co sądzą na ten temat możecie poczytać na ich związkowej stronie, w wątku Hipotetyczna konsolidacja AP i SC.

Co do samego KAS nie pozostaje nam nic innego jak czekać na nowy projekt (zapowiadany na koniec marca). Póki co - chodzi po mnie pewien pomysł...

 

-------

* Nawiasem mówiąc, jestem pełna podziwu dla sprawności i organizacji społeczności joomla  - opartej na open source. Zero struktur, formalności - i kurczę, działa. I to naprawdę dobrze działa. Widać jest taki świat, gdzie współpraca między ludźmi nie wymaga ton papieru ani sztywnych procedur, c'nie? 

Joomla templates by a4joomla