...ze świata

ProfileDasd chyba weekenduje, w zastępstwie pozbierałam więc sama dla Was kilka ciekawych artykułów ;) Sprawa TTIP, o której pisaliśmy niedawno, nabrała rumieńców. Jak zapewne słyszeliście, część tych tajnych i chronionych dokumentów wyciekła i została opublikowana przez organizację Greenpeace. Możecie o tym poczytać np. na stronie Polskiego Radia i na stronie onet.biznes:
Prezydent Francois Hollande oświadczył we wtorek, że na tym etapie Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP między UE a USA.
W ogóle, temat jest bardzo gorący na świecie. Jeśli ktoś chce poćwiczyć angielski (będzie dziś jeszcze kilka okazji), zachęcam do lektury artykułu opublikowanego w The Independent. W swobodnym tłumaczeniu mowa tam m. in. że:
Po tym jak przecieki pokazały, o co naprawdę chodzi to może być koniec TTIP. Według dokumentów amerykańskim korporacjom będą przyznawane bezprecedensowe uprawnienia w stosunku do wszelkich nowych regulacji w zakresie zdrowia publicznego czy bezpieczeństwa, które mogłyby być wprowadzone w przyszłości. Jeżeli którykolwiek europejski rząd odważyłby się wnieść ustawy podnoszące standardy społeczne i środowiskowe, TTIP pozwoli inwestorom korzystać z prawa do zaskarżania ich za utratę zysków.
Inna rzecz, że społecznicy podnoszą, że nawet jeśli pożegnamy TTIP, wciąż kontrowersyjne zapisy może realizować CETA.
Problem oszustw VAT, palący u nas, nie jest obcy również innym państwom UE. Natknęłam się dzięki TT (czyli aplikacji Twitter) na interesujące opracowanie dotyczące prób rozwiązania tego kłopotu w Estonii. Nie będę przynudzać kwestiami technicznymi; tu też jak i u nas mowa jest o analizie ryzyka, wymogu przekazywania informacji o transakcjach i kontrahentach (przy czym obowiązek zgłoszenia transakcji dotyczy tych, gdzie kwota przekracza miesięcznie 1000 euro), algorytmach wykrywających oszustwa itd. Ciekawe jest natomiast zaproponowane rozwiązanie w odpowiedzi na obawy przedsiębiorców, że - w dużym uproszczeniu - niedobry urzędnik skarbówki zgra sobie dane od przedsiębiorców a potem je wykorzysta w jakimś prywatnym biznesie. Otóż autorzy proponują rozbicie zbieranych danych na różne tablice, gdzie np. osobno będą przechowywane dane z deklaracji dotyczące zakupów, a osobno sprzedaży, dostępu do wszystkich danych nie będzie miał urzędnik, a tylko algorytmy "wyrzucające" na końcu wyniki analiz. Opracowanie też jest po angielsku, ale zainteresowanym polecam, bo warto.
Z lżejszych wieści to rząd Chorwacji zapowiedział likwidację pieczątek.
Minister gospodarki Tomislav Panenic powiedział (...) że pierwszym krokiem jest wycofanie z użycia pieczątek  do końca tego roku w sektorze prywatnym. Pod koniec roku to samo ma nastąpić w sektorze publicznym.
Pełen artykuł na ten temat znajdziecie TUTAJ.
 
 

Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is MB. Only files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodajesz jako
    Joomla templates by a4joomla