Za dobrze mają urzędnicy - dlatego zwalniają się z pracy

Profile

Taki wniosek można wysnuć z tekstu redaktora.... zgadnijcie nazwisko :-) Słynna średnia pensja jak zawsze pojawia się w tekście Pana Radwana. Jak wiadomo średnia pensja nie jest najlepszym miernikiem zarobków. Na przykład. Wiadomo, że średnio Warren Buffett i Artur Radwan razem wzięci są miliarderami. Dziw zatem że Pan redaktor nie chce korzystać ze swoich uśrednionych miliardów dolarów by wypoczywać pod palmami. Tym czasem Pan Radwan niestety, musi tyrać pisząc o bajońskich zarobkach w administracji.

Czytamy w ostatnim dziele redaktora że :

„Od 2010 r. zatrudnienie w służbie cywilnej spadło o ponad 3,7 tys. osób. Dzięki temu wzrosły pensje urzędników i terazśrednio wynoszą prawie 5 tys. zł.

Nieco dalej zaś -

"Tymczasem biorąc od uwagę, że średnia płaca w kraju wynosi ok. 4 tys. zł, to zarobki w całym korpusie służby cywilnej nie należą do najniższych."[1]

Jak się ma owa mityczna średnia zarobków do rzeczywistości? Zobaczmy wykres - Zatrudnienie członków korpusu służby cywilnej wg przedziałów wynagrodzenia zasadniczego.[2]

 

Gdyby redaktor zechciał przeczytać porównanie zarobków w sektorze biznesowym i administracji, być może zmieniłby zdanie. W badaniu na ten temat czytamy :

„stanowiska nisko zaszeregowane (….) osiągają przeciętnie wynagrodzenie zasadnicze na poziomie od 71% do 85% płac w sektorze biznesowym”

oraz

„stanowiska wysokokwalifikowanych specjalistów i menedżerów (...)osiągają przeciętnie zaledwie 25% -26% wynagrodzeń zasadniczych w sektorze biznesowym co może być poważnym źródłem ryzyk związanych z możliwością przyciągnięcia i utrzymania pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.”[3]

 

Niedowiarkom polecam nowy serwis z ofertami pracy w służbie cywilnej. W części ogłoszeń pracodawcy podają oferowane wynagrodzenie. Jakie pensje oferują urzędy?

Komenda Główna Straży Granicznej w Warszawie oferuje pensję "ok. 2037 zł. netto + dodatek za wysługę lat"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie proponuje pensję z mnożnikiem kwoty bazowej 1,65. Policzmy zatem 1,65 x kwota bazowa 1873,84 zł brutto = 3091,836 brutto = 2.220,83 zł netto

Ministerstwo Sprawiedliwości - "Proponowane wynagrodzenie zasadnicze brutto: do 3185,52 zł (mnożnik kwoty bazowej do wysokości 1,7)." Daje to na rękę - 2 286,39 złotych.

Komenda Główna Policji w Warszawie podaje - „warunki wynagrodzenia zasadniczego: mnożnik 1,630 kwoty bazowej”. To daje 3054,35 brutto czyli 2 194,40 netto.

Komenda Główna Policji w Warszawie - warunki wynagrodzenia zasadniczego: mnożnik 1,8478 kwoty bazowej. To jest 3462,48 brutto, 2.478,87 zł netto.

GUS – proponuje wynagrodzenie brutto ok. 2 979 zł + dodatek stażowy (2 142,22 netto + dodatek stażowy).

Urząd Patentowy: „Proponowane wynagrodzenie zasadnicze brutto 3200 PLN plus ew. dodatek za wysługę lat zgodnie z art. 90 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1111 z późn. zm.).” To jest2 295,76 netto plus dodatek stażowy.

Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA w Warszawie oferuje wynagrodzenie - 1873,84 zł brutto + . wysługa lat. A więc 1 372,41 złotych netto plus dodatek za wysługę lat.

Oferta dla radcy prawnego. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Wydział Prawny Oddział w Delegaturze-Placówce Zamiejscowej w Siedlcach, oferuje wynagrodzenie zasadnicze: do 3.000 zł . Czyli około 2 156,72 zł na rękę.

Dwa tysiące złotych - oto pensja jaką często oferuje administracja. Pięć tysięcy jest tylko niedościgłym marzeniem. Wojciech Młynarski śpiewał :

„ Krzywa rośnie babciu, krzywa rośnie!

 

Lecz dokładnie informować babci nikt nie śpieszy,

 

po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy.”

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Joomla templates by a4joomla