...do ogarnięcia

ProfilePrzez 3 dni odcięłam się od rwącego strumienia wiadomości, artykułów i doniesień, zwyczajnie nie biorąc ze sobą komputera i poprzestając tylko na sprawdzaniu poczty 3 razy dziennie. Nie czytałam prasy, unikałam TV i radia. Też macie czasem wrażenie, że Wam głowa chce eksplodować od nadmiaru informacji? Czasem trzeba i od tego wziąć urlop... Po powrocie jednak od razu siadłam do przeglądu rozmaitych wydarzeń i przegląd nadal trwa; póki co jednak pozwólcie, że odnotuję dwie rzeczy: przede wszystkim - zapowiedzi zaostrzenia kar za przestępstwa podatkowe. Już jakiś czas temu pisaliśmy o planach wzmocnienia/ wdrożenia współpracy Ministerstwa Finansów z Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie spraw związanych z wyłudzeniami VAT i unikaniem opodatkowania. Możecie o tym poczytać na stronach DGP, TUTAJ i TUTAJ.

W dużym skrócie, wg informacji zawartych w jednym z tych artykułów planowana jest zmiana przepisów (w artykule takie sformułowanie nie pada, ale jedyny logiczny wniosek jaki sie nasuwa to właśnie ten, bo niby jak zrobić to inaczej?) w taki sposób, aby możliwe było orzeczenie przez sąd:

- w przypadkach, gdy szkody wynikające z fałszowania faktur nie są znaczne, kary pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat,

 - w przypadkach, gdy szkoda osiągnie wysokość miliona złotych lub z przestępca uczyni z tego sobie stałe źródło dochodu - od trzech do piętnastu lat, przy czym nie będzie możliwe zawieszenie kary,

- w przypadkach gdzie nadużycia osiągną wartość wieli milionów odsiadka może trwać od pięciu do dwudziestu pięciu lat. Dodatkowo, w sprawach podatkowych będzie możliwy nadzór Prokuratury Krajowej.

Informacji o KAS czy planowanych wynagrodzeniach służb skarbowych w tych artykułach nie znalazłam. Tymczasem Rzepa opublikowała krótki artykuł w którym opisano propozycje Centrum im. Adama Smitha co do systemu podatkowego w Polsce. W każdym razie tak sugeruje tytuł artykułu. Tak po prawdzie, mowa w treści jest właściwie tylko o jednolitej stawce VAT, podatku obrotowym zamiast CIT i:

Członkowie Centrum im. Adama Smitha proponują przede wszystkim zamianę obecnych ośmiu podatków o tej samej podstawie – pracy – na jeden łączny podatek.

Jestem zmęczona po podróży i tych ośmiu nie mogę się doliczyć, ale jeśli komuś się uda, to proszę żeby je wymienił w komentarzu.

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Mamy nową Radę Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Ze strony Departamentu Służby Cywilnej:

Członkowie Rady KSAP powołani 8 czerwca na okres pięcioletniej kadencji to:

  1. dr Marcin ROMANOWSKI – przewodniczący Rady KSAP

  2. prof. Izabela KOWALIK – wiceprzewodnicząca Rady KSAP

  3. prof. Tomasz BĄKOWSKI

  4. Tomasz BUŁAWA

  5. prof. Cezary MIK

  6. dr Michał SZCZEPAŃSKI

  7. prof. Tomasz ROSTKOWSKI

  8. prof. Mirosław STEC

  9. dr Krzysztof Andrzej WĄSOWSKI

  10. prof. Andrzej ZYBERTOWICZ

Nie odnotowaliśmy też, że w międzyczasie Przewodniczącym Rady Służby Publicznej został Tadeusz Woźniak, który dotychczas zastępował zmarłego niedawno Artura Górskiego.

2 lipca 607 osób podjęło próbę uzyskania mianowania, przystępując do egzaminu na urzędnika służby cywilnej. Limit mianowań na ten rok to 200 osób. Jednak po odjęciu tegorocznych absolwentów KSAP (35 osób) z tych 607 kandydatów, którzy podeszli do sprawdzianu mianowanie może uzyskać tylko 165. Dla przypomnienia: samo zdanie egzeminu nie gwarantuje mianowania, brana jest również pod uwagę liczba punktów. A to oznacza, że nawet jeśli ktoś egzamin zdał, a nie zmieścił się w limicie, to starając się o status urzędnika służby cywilnej w kolejnym roku/ latach znów będzie musiał taki egzamin zdać.

Jeśli ktoś z Czytelników próbował swoich sił, może zechce się podzielić wrażeniami? Zapraszam; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tyle na dziś. Jeszcze się wciąż po powrocie ogarniam. Niemniej serdecznie Wam polecam taki odwyk od codziennego zalewu informacji. Chociaż kilka dni i raz na jakiś czas...

 

 

 

Joomla templates by a4joomla