...za to będzie coś ze świata

ProfileTwitter to niezwykle ciekawe medium. Można się natknąć na niezwykłych ludzi i ciekawe konta. Np. https://www.civilserviceworld.com/ - to strona popularyzująca brytyjską służbę cywilną. Dzięki TT trafiłam na interesujący wywiad z człowiekiem, który był wyższym urzędnikiem w brytyjskiej s.c. a obecnie jest prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Sir Suma Chakrabarti mówi o rozmaitych sprawach, ale mówi też o służbie cywilnej. Sam wywiad jest w wersji anglojęzycznej, na tłumaczenie całości licencji nie mam, więc musicie poradzić sobie sami. Zauważcie jak ładnie pan Chanrabarti mówi o brytyjskiej s.c. Że jest najlepsza na świecie. I zwraca uwagę, że częściej i wyraźniej powinna być chwalona. No cóż, nie znam tych służb w innych krajach więc nie będę polemizować - ale warto to poczytać. Dla zachęty tylko jeden cytat z artykułu:

Często dyskutowane jest w Whitehall[1] czy powinno się służbę cywilną wprowadzić we francuski czy amerykański system. Biada, jeśli kiedykolwiek to zrobicie. To jest system który został przyjęty w niektórych częściach Europy Wschodniej i teraz tego bardzo żałują. Jeśli zmienisz rząd i usuniesz wszystkie wyższe warstwy w służbie cywilnej, ponieważ chcesz sprowadzić twoich politycznych sojuszników, po prostu zniszczysz administrację publiczną na dwa albo trzy lata, dopóki ludzie nie nauczą się co robić. To nie jest rozsądne.

 

Pełną treść wywiadu znajdziecie TUTAJ.

 


[1] Whitehall – ulica w Londynie (City of Westminster) odchodząca od Parliament Square. Wokół skupione są budynki rządowe, w związku z tym słowo Whitehall używane jest często jako synonim angielskiego rządu i administracji, oraz instytucji z nimi związanych. Jedną z bocznych uliczek odchodzących od Whitehall jest Downing Street z siedzibami brytyjskiego premiera i Kanclerza Skarbu.

 

Instytucje przy Whitehall:

 

    Admiralicja

    Horse Guards

    Ministry of Defence (Ministerstwo Obrony)

    Scotland Office, Wales Office i Northern Ireland Office

    Cabinet Office

    Foreign Office

    HM Treasury

https://pl.wikipedia.org/wiki/Whitehall_(Londyn)

Joomla templates by a4joomla