konferencja MF w sprawie zmian w skarbowości

Minister Finansów rozpoczął od informacji, że zmiany są nieuniknione i bardzo potrzebne by urzędy pracowały sprawniej. Zapewnił, że nikt, poza osobami wymienionymi w ustawie, nie straci pracy - a w pierwszym etapie zachowana zostanie siatka urzędów skarbowych. Każdy pracownik znajdzie zatrudnienie na miarę swojej wiedzy i doświadczenia. Zwalniani pracownicy dostaną pomoc w przekwalifikowaniu się do potrzeb rynku pracy.

- Chcemy być nowocześni. Chcemy trwale zmienić nawyki pracowników urzędów i w tym celu zgodnie z zasadą C.Hopkinsa wzmocnimy system nagród w postaci długo oczekiwanej znaczącej podwyżki płacy realnej oraz corocznej regulacji niwelującej inflację już od 2017r. To będzie zarazem zachęta do samokształcenia i zarazem sposób na jego sfinansowanie. Wdrożymy program wzorowany na projekcie „Arystoteles” firmy GOOGLE by lepiej poznać co poprawia a co przeszkadza w pracy urzędnikom w budowaniu doskonałego zespołu.

- Zadbamy by pracownicy mogli się rozwijać biorąc udział w najlepszych szkoleniach. Budżet szkoleniowy zostanie znacząco podniesiony – z wykorzystaniem środków unijnych- ale też będzie prowadzony stały monitoring jakości szkoleń. Wszystkie szkolenia e-learningowe na platformie ATENA zostaną udostępnione pracownikom a jedynym warunkiem będzie ukończenie ich w określonym czasie. Szkolenia internetowe zostaną zmienione przez podporządkowanie uczestników szkoleniowcom o ugruntowanej wiedzy i dodanie dodatkowych zadań według najlepszych wzorców platformy szkoleniowej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik będzie mógł raz w roku wybrać sobie dodatkowe szkolenie zewnętrzne zgodne z jego ścieżką rozwoju. W każdym urzędzie powstaną niewielkie sale do prowadzenia telekonferencji i zdalnych szkoleń komputerowych. Szkolenia mogą być prowadzone w dni wolne od pracy i poza godzinami pracy jeśli będzie taka potrzeba. Część szkoleń będzie cykliczna w celu odnowienia wiedzy i poprawy umiejętności.

- Będziemy tworzyć i wdrażać nowe centralne oprogramowanie, które będzie dostosowane do potrzeb urzędów. Zakończymy współpracę z dostawcami oprogramowania, którzy nie gwarantują właściwej jakości produktu a urzędników traktują jako darmowych testerów programów pisanych metodą AGILE. Na przykładzie SZD i jego prawie 200 wprowadzonych wersji widać, że dotychczasowy model wdrożenia może doprowadzić do katastrofy. Jedynym wyjściem jest dopuszczenie do wdrażania nowych wersji po 2 miesięcznym próbnym wdrożeniu pilotażowym z co najmniej miesięcznym okresem bez błędów. Za dodatkową pracę przy pilotażu zapłaci firma-autor programu co zachęci do tworzenia oprogramowania pozbawionego błędów i wnikliwszej analizy założeń. Każda nowa wersja musi być oddana z pełną dokumentacją w wersji elektronicznej (z możliwością wyszukiwania po frazie) i aktualizacją scenariuszy szkoleniowych.

- W przeszłości tworzono prawo nie uwzględniające aspektów technologii informatycznej. Teraz w nowych przepisach będzie uwzględniony czas potrzebny na zmiany w oprogramowaniu. Jak również uelastycznione będą terminy tak, by w przypadku niedostępności systemów do składania dokumentów elektronicznych lub ich przeciążenia upoważniony administrator lub właściciel systemu mógł prolongować termin przez ogłoszenie tego na stronie www.mf.gov.pl

- Rebranding KAS to dobra zmiana, która ma zakończyć się sukcesem. Dlatego z uwagą patrzymy na doświadczenia innych firm. Nie będziemy powielać błędów NOKII tuż przed jej upadkiem, w której to przez 2 lata można było przekazywać dyrekcji tylko dobre wiadomości zgodne z wizją firmy. Uruchamiamy szereg kanałów do zgłaszania uwag pozwalających na poprawę w naszej pracy. To będzie portal z case study zawierające pozytywne wzorce i forum. Proszę również o zgłaszanie problemów na mail mojego sekretariatu a także kontakt telefoniczny w pilnych sprawach tzw. nie do ruszenia. Do tej pory mogłem śledzić tylko wiadomości na portalu www.sluzbacywila.info.pl czy na www.skarbowcy.pl. Myślę że teraz to się zmieni a informatycy swoim forum pokazali jak to jest przydatne narzędzie. Pracownicy niech się nie boją zgłaszać pomysłów do przełożonego. Z pewnością wykorzystamy kreatywność pracowników.

DZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ! - budzik zazgrzytał znienacka, a żona wyszeptała przy zamkniętych powiekach

- Tranqilo, wstawaj bo się spóźnisz do pracy, pamiętaj by zabrać kanapki.

Taki piękny sen miałem! Ach!

Wracamy do realu. Jeszcze kilka dni do końca roku a już można się bać bo mediach aż huczy od informacji o podwyżkach prądu, gazu i ogrzewania a płace stanęły 9 lat temu. Nie wspominając o ucięciu dodatku 7 lat temu. Teraz też są pogłoski o likwidacji 13-tki i dodatków. Czy mój budżet to wytrzyma? Część pracowników dostała podwyżki ale i tak by dostali bo pobierali płacę minimalną, a ta wzrasta od nowego roku. A kiedy będą płace na poziomie rynkowym dla fachowców?

Nie premiuje się samodzielnego, niezależnego myślenia - a za próbę zgłoszenia uwag na skarbowcach zostaliśmy oskarżeni o propagowanie złych opinii i wyolbrzymianie problemów czy wręcz o przynależności do grupy, której interesy zostały naruszone przez centralizację systemu podatkowego.

Wniosek: siedź cicho albo się zwolnij. A taki ładny miałem sen...

Joomla templates by a4joomla