czyli 2 maja w urzędach skarbowych

ProfileKwiecień to końcówka terminu do składania corocznych PITów, tym razem ostateczny termin przypada 2 maja. Jak pisał Tranqilo, trochę sprawę skomplikowało zarządzenie ustanawiające ten dzień dniem wolnym dla administracji rządowej. Chodzi bowiem o to, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zatem termin się nie przesuwa na następny dzień roboczy. A to oznacza, że obsługa przyjmowania zeznań w urzędach skarbowych musi być zapewniona. W jaki sposób zostanie to zorganizowane? Przy okazji zrobiłam sobie szybki rajd po stronach internetowych wszystkich IAS (czyli Izb Administracji Skarbowych, dawniej - Izb Skarbowych). Okazuje się, że trzy strony (na 16) zwracają błąd 404 (strona nie istnieje). Hm... KAS mamy od 1 marca. Chyba czas najwyższy, żeby to ruszyło? Natomiast komunikat na temat organizacji pracy w urzędach skarbowych 2 maja znalazłam na stronach trzech IAS. Jak nie patrzeć, akurat komunikat o czasie pracy urzędów skarbowych w ostatnim dniu składania rocznych rozliczeń jest sprawą dość istotną. Nie oszukujmy się: bardzo wielu podatników szuka właśnie tej informacji, zaglądając na strony należące do resortu finansów wyłącznie raz w roku. Podstawowa zasada komunikacji: najważniejsza informacja na początku... Może i na stronach pozostałych izb też są - ale na ich głównych nic na ten temat nie było. Dalej nie sprawdzałam. Większość internautów też nie będzie szukać po zaułkach fragmentów cyberprzestrzeni we władaniu poszczególnych IAS...
No ale skoro już zaczęłam o tych stronach, to pozwolę sobie zacytować wszystkie trzy odnalezione komunikaty.

Informujemy, iż dzień 2 maja 2017r. jest dniem wolnym dla pracowników i funkcjonariuszy, którzy nie uczestniczą w zakończeniu akcji „Szybki PIT'', tj. zatrudnionych w Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Gdańsku, Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gdyni oraz Izbie Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Praca urzędów w tym dniu będzie dotyczyła wyłącznie obsługi klientów w związku z realizacją akcji „Szybki PIT".

Jednocześnie informujemy, że wydłużone zostaną godziny pracy urzędów skarbowych woj. pomorskiego w ostatnich dniach składania zeznań:

  • 27.04. – do godz. 15.30
  • 28.04. – do godz. 15.30
  • 02.05. – dyżur do godz. 16.00

Może się czepiam - jednakże nie wszyscy pracownicy innych niż UCS, PUS i IAS urzędów uczestniczą w akcji Szybki PIT. Bo dla mnie ten komunikat zawiera dwie informacje, które się wzajemnie wykluczają. Można być pracownikiem zwykłego urzędu, nie zajmować się przyjmowaniem/ wprowadzaniem zeznań i... co wtedy? Sorry - takich jest jednak większość. Poza tym ten komunikat wg mnie został zaadresowany do pracowników, a nie do podatników. Za dużo tu trochę tzw. szumu informacyjnego, niekoniecznie zrozumiałych dla podatników pojęć.

Ale baaardzo duży plus za to, że ta strona jako jedyna z IAS pojawia się na pierwszej pozycji w google po wpisaniu "2 maja urząd skarbowy" (przy ograniczeniu wyszukiwania do informacji z ostatniego tygodnia).

Lubuska IAS:

 Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze informuje, że Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Zarządzeniem Nr 2 z dnia 29 marca 2017r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017r. dla pracowników urzędów administracji rządowej:
1)        ustalił dniami wolnymi od pracy:           2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia,
2)        wyznaczył dniami pracy:                        13 maja, 24 czerwca i 9 września.
Jednocześnie, z uwagi na przypadający w dniu 2 maja br. termin na złożenie zeznań rocznych, IAS w Zielonej Górze informuje, że w dniu 2 maja br. Urzędy Skarbowe woj. lubuskiego będą czynne i będą przyjmować zeznania roczne w godzinach funkcjonowania Urzędów.

Tu mam trzy uwagi: pierwsza - trochę się tekst rozjechał (to tylko kosmetyka); druga - poważniejsza: tytuł brzmi: Informacja o dniach wolnych od pracy w 2017r. Trzecia: właściwie po co i dla kogo ta podstawa prawna? Komunikat ma aż 26 wyświetleń (na moment, w którym to piszę). Jak brzmią tagi? Dla porównania: informacja IAS w Gdańsku została wyświetlona 330 razy, a jej tytuł brzmi: Informacja dotycząca pracy w dniu 2 maja 2017r. Jest to jednak dość istotna różnica... Niemniej cieszę się, że lubuska IAS znalazła się w tej trójce, która komunikat zamieściła. I za to plus.

Dolnośląska IAS:

Przypominamy, iż 2 maja 2017 r. upływa termin na złożenie zeznania rocznego PIT za 2016 r. W tym dniu będą mogli Państwo złożyć zeznanie w każdym urzędzie skarbowym w województwie dolnośląskim.

Zachęcamy również do skorzystania z możliwości rozliczenia się przez Internet, na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno).

Nie ukrywam, że od dawna mam słabość do ludzi z tej akurat IAS - i jak widać, nie bez powodu :) Piękny, prosty język - i wszystko jasne. Liczba wyświetleń: 288, a tytuł brzmi: 2 maja ostatnim dniem złożenia PIT-u za 2016r.

Tym, którzy chcą się rozliczyć przez internet jak co roku przypominam: nie czekajcie na ostatnią chwilę. Dla tych, którzy by chcieli skorzystać z nowej usługi, rozliczenia przez US - jutro (18 kwietnia) przypada ostatni dzień na złożenie wniosku. Pojutrze i później nie będzie to już możliwe. Natomiast zwolennikom PFR (wstępnie wypełnionego formularza) czy innych usług e-podatków mogę powiedzieć tylko, że im więcej w danym momencie dokumentów spływa, tym większe obciążenie. Sieci, serwerów i czego tam jeszcze. Nie czekajcie na ostatni dzwonek. Po co Wam ten stres?

I pamiętajcie o 1% dla OPP. Np. dla Beatki. Możecie też skorzystać z wyszukiwarki NGO.
Joomla templates by a4joomla