można jeszcze spróbować coś zrobić!

ProfileNa stronie skarbowcy.pl znajdziecie artykuł, w którym związki zawodowe podpowiadają co dalej w takiej sytuacji. Znajdziecie tam też wzór wniosku do zespołu monitorującego o ponowne rozpatrzenie propozycji pracy/ służby. Zgodnie z deklaracją na forum, z tej formy mogą skorzystać wszyscy, nie tylko członkowie związków. Dotyczy to również osób, które propozycje pracy otrzymały, ale czują się pokrzywdzone. Spotykam się z pytaniem, czy skoro składane jest odwołanie to należy przyjąć propozycję czy czekać. Myślę, że cały problem w tym, że nie ma żadnej gwarancji, że jakaś reakcja nastąpi zanim upłynie 14 dni od przedstawienia propozycji. Ponieważ nie przewidziano w przepisach żadnej formy odwołania nic nie wstrzymuje biegu terminów określonych w ustawie. Niestety. Więc jednak radzę przyjąć, a potem lub jednocześnie - powalczyć.
Pamiętajcie, że zgodnie z art. 170 ust.2 ustawy z dn. 16 listopada 2016r. - przepisów wprowadzających ustawę o KAS:

Pracownik albo funkcjonariusz, któremu przedstawiono propozycję zatrudnienia albo pełnienia służby, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby.

Ustęp 7 tego artykułu natomiast jednoznacznie wskazuje, że w przypadku gdy osoba nie otrzyma propozycji pracy, powinna tę informację otrzymać na piśmie.

Chciałabym Wam też przypomnieć wywiad z Szefem Służby Cywilnej sprzed kilku miesięcy. Pytałam wtedy Dobrosława Dowiata-Urbańskiego m. in. o świeżutką wtedy ustawę o KAS i przepisy ją wprowadzające. Może zacytuję fragment zawierający deklarację*:

RED: Czy i na jaką pomoc mogą liczyć członkowie ksc przy wdrażaniu reformy KAS (miejsce zatrudnienia,  potencjalna likwidacja małych jednostek, zmiana warunków zatrudnienia,  w tym płac?

SSC: Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej to projekt poselski, a więc nie był przedkładany rządowi i nie uczestniczyłem w jego konsultowaniu.  Ten projekt jest wciąż procedowany – został uchwalony przez Sejm, a później trafił do Senatu, który zgłosił poprawki, w związku z czym sprawa trafiła ponownie do Sejmu. Za wdrożenie ustawy będzie odpowiedzialne Ministerstwo Finansów. Jako Szef Służby Cywilnej będę przyglądał się wdrażaniu reformy KAS i miał na uwadze pracownicze, ludzkie aspekty tej reformy. Zawsze też służę – wraz z obsługującym mnie Departamentem Służby Cywilnej – wsparciem przy wyjaśnieniu kwestii dotyczących statusu pracowniczego członków korpusu służby cywilnej. Wobec urzędników służby cywilnej zastosowanie znajdą natomiast przepisy rozdziału 5 ustawy o służbie cywilnej, a zatem ich stosunki pracy nie wygasną (art. 172 ust. 5 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej).  Jednak każdy kto będzie czuł się pokrzywdzony lub niesprawiedliwie potraktowany w związku z wprowadzeniem nowych przepisów może zwrócić się do mnie z prośbą o wsparcie – postaram się pomóc, wyjaśnić czy zaproponować inne rozwiązania.

RED: A będzie jakaś informacja na stronie DSC na ten temat?

SSC: Będziemy reagować w indywidualnych przypadkach.

To druga ścieżka, którą można wybrać niezależnie od tamtej. Dlaczego nie? Mail do Departamentu Służby Cywilnej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Cały wywiad jest TUTAJ.

Joomla templates by a4joomla