...SPOWOLNIEJĄ

Profile

* komputery spowolnieją

* serwery są wirtualizowane

* mniej szkoleń i nasiadówek w delegacjach

* przygotuj się do zmian

 

Wkrótce Twój komputer pobierze łatkę bezpieczeństwa Windows i zwolni nawet o 60% jeśli producentem jego procesora była firma INTEL. Łatki są konieczne aby zabezpieczyć się przed włamaniem do systemu poprzez dziury w kodzie procesorów INTEL odkryte pół roku temu. Intel ma zamiar dopiero wyprodukować procesory wolne od tych błędów a jak donoszą internauci ten półroczny okres wykorzystał szef Intela by pozbyć się swoich akcji zanim spadły ich notowania.

Jak bardzo duże będzie spowolnienie to tak naprawdę jeszcze nie wiemy a oceny w testach wahają się od 5% dla gier do 60% dla bardziej wymagających aplikacji bazodanowych. Więcej o problemie z procesorami Intela poczytasz na www.niebezpiecznik.pl.

 

WIRTUALIZACJA

Wirtualizacja to termin ,który w tym roku będzie w powszechnym użyciu. W celu obniżenia kosztów utrzymania serwerów i lepszego zabezpieczenia będzie się je przenosić z urzędów do centralnych serwerowni i umieszczać tam w postaci serwerów wirtualnych. W połowie lutego zakończy się trwająca od sierpnia 2017 wielka wirtualizacja serwerów POLTAX z 400 Urzędów Skarbowych. Minimalizuje się również liczbę rzeczywistych lokalnych serwerów przez wirtualizację i umieszczenie na wybranym serwerze o najlepszych parametrach.

Te działania mogą spowodować przejściowe problemy w działaniu systemów informatycznych spowodowane między innymi niedostosowaniem przepustowości łączy intranetowych do wzmożonego ruchu. Część aplikacji będzie wymagała dostosowania do wirtualizacji. Zanim to nastąpi to pewne operacje , które przed wirtualizacją wykonywały się w kilka sekund , będą po wirtualizacji wykonywały się nawet przez kilka minut.

ZALEW APLIKACJI i BEZPIECZEŃSTWO

Pojawią się nowe aplikacje dostępne dla urzędników i obywateli. PORTAL GOV.pl ( https://www.gov.pl/) . Jest coś co mamy z nim wspólnego. Od niedawna Agnieszka – Nasz Administrator zainstalowała certyfikat strony co widać w przeglądarce w postaci zielonej kłódki przy adresie strony i i informacji , że połączenie jest bezpieczne realizowane protokołem HTTPS.

Nasz certyfikat i na Portalu Gov.pl pochodzi z organizacji Let’s Encrypt rozdającej takie darmowe certyfikaty.

Czeka nas zalew nowych aplikacji – najnowsza obecnie wdrażana w bankach to STIR – narzędzie do walki z nielegalnym przepływem pieniędzy. Więcej będzie wykorzystywany ePUAP. Pojawią się też takie , które wykonują analizy dużych zbiorów danych i wykorzystują sztuczną inteligencję. Jednocześnie wciąż mamy taka sytuację, gdy człowiek jest biointerfejsem pomiędzy jedna aplikacja a drugą – po prostu przepisuje dane z jednej do drugiej. Przy podejmowaniu decyzji o kolejnym wdrożeniu nowej aplikacji zamiast pytać się o to „Co mamy jeszcze wdrożyć” powinno się zadawać pytanie „Dlaczego mamy to wdrożyć” . Nietrafnych decyzji byłoby zdecydowanie mniej.

Czy wiecie jak amerykańskie FBI wdrażało swoją główna aplikację SENTINEL ? Wkrótce będzie o tym na www.sluzbacywilna.info.pl .

MNIEJ SZKOLEŃ I NASIADÓWEK W DELEGACJACH

Czy czytacie wszystkie maile,które dostajecie? Pewnie nie bo jest ich za dużo i jeszcze ten spam. Czytanie ich pochłania mnóstwo czasu i energii. Są nadal niezbędne ale myśli się o innych sposobach komunikacji i przekazywania wiedzy. Może portale wiki tworzone przez pracowników?

Jak zatem przekazać szybko informacje i dotrzeć do właściwego użytkownika ?

Jednym z rozwiązań są telekonferencje, które eliminują delegacje,koszty i straty czasu.

Wciąż się uczymy jak je lepiej wykorzystać. Barierą jest niska przepustowość łączy i brak ankiet oceniających jakość spotkań i realizacji oczekiwań. Zaleta to możliwość zebranie kilkuset słuchaczy bez rezerwacji Sali Kongresowej. Do tego możliwość zadawania pytań. Szkoda, że nie zawsze są odpowiedzi.

PRZYGOTUJ SIĘ DO ZMIAN

Nowy trend , który z pewnością do nas dojdzie , prowadzi do automatyzacji i eliminacji pracy ludzkiej. Np. pracownicy HR czy infolinie są zastępowane inteligentnymi botami. Na razie z takim botem możemy porozmawiać po polsku na stronie http://www.zus.pl/wirtualny-doradca?czat

Zapytajcie się go (lub jej) np. Jaki mam urlop? I włącz glośnik.

Dotąd informatyka miała ułatwiać życie ale teraz głównie służy do tego by kolejne grupy ludzi uczynić zbędnymi. Pierwsze zwolnienia 60 tysięcy osób w 2017 r nastąpiły w Indyjskich firmach outsourcingowych. W 2018 zwolni się 600 tysięcy ludzi z których 70% podobno nie nadaje się do przeszkolenia z powodu wadliwego systemu edukacji.

Jak to będzie u nas ? Redukcja ilości urzędników jest permanentna. Spora grupa starszych urzędników przejdzie na emerytury a innych jak 1500 informatyków w IAS przesunie się na stanowiska pomocnicze już nie urzędnicze. Nie wiadomo czy nie dojdzie do restrukturyzacji urzędów i związanych z tym zwolnień. Co wtedy wpiszesz do swojego CV ? Że – umiem biegle czytać i pisać ? Obsługę EXCELA i WORD ? To teraz podstawy przyjmowane za minimum a jeszcze 30 lat temu pozwalały by zostać dyrektorem. Teraz trzeba myśleć o zdobywaniu dodatkowych umiejętności i wymóc na pracodawcy odpowiednie szkolenia bo wiedza ulega szybkiej dewaluacji podobnie jak brak praktyki w języku obcym prowadzi do zaniku tej umiejętności. Pracodawcy powinno zależeć na pracowniku posiadającego wiedzę o działaniu urzędu bo taniej jest go doszkolić niż zatrudnić nowego.

Zmiany są nieuniknione , nie da się ich dokonać bezkosztowo. To wymaga odpowiedniej akcji informacyjnej ,szkoleń. Czeka nas zmiana przyzwyczajeń. Zmiana sposobu pracy ,czasem pracodawcy i sposobu wynagradzania. Warto się do tego przygotować.

     

Joomla templates by a4joomla