Dziś jest 30 kwietnia ostatni dzień rozliczeń podatkowych. Po tylu latach od wprowdzenia rozliczeń w podatku PIT już chyba kazdy pamięta.  Czy jednak każdy wie ,że można to zrobić na 17 sposobów ? Szymon Majewski griluje PITa.

 

 1-2.Pobrany w Urzędzie (lub pobrany z internetu) formularz papierowy zeznania można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać pocztą.
3.Można skorzystać z Formularzy Elektronicznych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów i wysłać je podpisane podpisem elektronicznym czy przychodem z poprzedniego roku .
4. Zalogować się na Portalu Podatkowym i wypełnić PFR – czyli wstępnie wypełniony PIT. Tą możliwość mają tylko osoby zobowiązane do wypełnienia deklaracji PIT37 czy PIT-38. I tylko w okresie 15 marzec-30 kwietnia. Ciekawe co z tymi danymi będzie w tym roku bo w poprzednich latach dostęp do Portalu Podatnika znikał i nie można było zobaczyć co się złożyło. To trochę zniechęcające do tego sposobu.
5-6. Najnowsza nowość. Złożyć PIT-WZ. Jest to wniosek o rozliczenie podatku PIT przez Urząd Skarbowy. Można go złożyć poprzez Portal Podatnika lub poprzez Bank czy SKOK. Tą możliwość mają rozliczający się na PIT-37 w okresie od 1 stycznia do 16 kwietnia.
7-9. Emeryci otrzymujący jedynie świadczenia z ZUS mogą być rozliczeni przez ZUS na podstawie PIT40A lub dodatkowo zadysponować odliczeniem na OPP składając formularz PIT-OP. Formularz można składać do 30 kwietnia w Urzędzie Skarbowym lub przesłać pocztą.
10.Użyć zainstalowanej na własnym komputerze Aplikacji e-Deklaracje Desktop aby wysłać zeznanie przez internet podpisując je podpisem kwalifikowanym lub zeszłorocznym przychodem.
11-12. Przesłać deklarację elektronicznie wypełniając ją na aplikacji desktopowej w Urzędzie Skarbowym ( w każdym urzędzie są takie stanowiska udostępnione) lub galerii handlowej podczas weekendowej akcji wypełniania zeznań.
13-15. Skorzystać z aplikacji desktopowej lub webowej czy na CD dostępnej wraz z gazetą by rozliczyć się elektronicznie lub wydrukować i przesłać pocztą czy złożyć osobiście w urzędzie.
16-17. Sposób dla mniej zaradnych. Skorzystać z usług biura rachunkowego,które w oparciu o swoja komercyjna aplikację podliczy i albo wyśle elektronicznie albo wydrukuje zeznanie i poleci złożyć je w Urzędzie Skarbowym lub przesłać pocztą.
Nie wiem czy jeszcze gdzieś funkcjonują jeszcze Pitomaty bo podobnie jak zwykłe skrzynki wrzutowe nie za bardzo się sprawdziły. Podobnie jak wypisywanie PIT na skórze z pamiętnej reklamówki MF.
Mamy więc do czynienia z ogromną fragmentacją sposobów składania zeznań. Podatnicy są wręcz zdezorientowani. Może to rozproszenie i brak podpisu elektronicznego z dowodem osobistym jest powodem, że tak wiele deklaracji jest składanych papierowo. Po akcji zeznaniowej potrzebne jest badanie wykorzystania tych różnych sposobów i wybranie najmniej kontrowersyjnych a zarazem efektywnych sposobów do kontynuacji. Dalsze utrzymywanie takiej różnorodności i zwiększoną pracochłonnością w obsłudze PIT-WZ będzie stanowiło duży problem przy postępującej ciągłej redukcji pracowników skarbówki. Do tej pory potrzeby piarowe powodowały , że co roku generowano nowy sposób rozliczeń nie bacząc czy poprzednie się sprawdziły i ewentualnie dlaczego nie.  Teraz potrzebne jest podejście inzynierskie a nie marketingowe, gdzie zbada się jakie sa rzeczywiste potrzeby podatników, urzędu i wybierze najlepsze sposoby realizacji. Dlaczego nie zprząc AI by na bazie dostępnej wiedzy o podatniku wysłać mu propozycję rozliczenia i udostępnić w Portalu Podatnika ? Złożenie wniosku WZ jest dla wielu podatników zbyt skomplikowane.  Chętnie bym zobaczył statystykę wykorzystania różnych sposobów skadania zeznań w 2018 roku.
Moim zdaniem najlepiej sprawdza się aplikcja desktopowa MF. Jest uniwersalna, zwiera wszystkie formularze, sama się aktualizuje przez internet a papierowe wydruki z numerem referencyjnym są wystarczające dla banków. Są też obok UPO podstawą do reklamacji w Urzędzie Skarbowym.
Aplikacje internetowe mają często ograniczenia założone przez ich dostawców – np. dotyczące wyboru OPP. Webowe mogą mieć problemy z zachowaniem warunków RODO.
Biura rachunkowe to szczególny problem. Poza obsługą firm to wykorzystują swoje moce i wiedzę do wypełniania zeznań osób z ulicy. Najczęściej osoby te dostają wypełnione prawidłowo i wydrukowane zeznanie by osobiście złożyć je w urzędzie. Wystarczy zapytać osoby stojące w kolejce z ładnie wydrukowanym zeznaniem.

Tyko dziś dla przypomnienia jak PIT składał Szymon Majewski z Radia Zet.

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla