Wygląda na to, że jednak będziemy obchodzić jubileusz. Jak już zapewne wiecie, rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne na potrzeby projektu budżetu państwa na rok 2019. Po raz dziesiąty:

średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej  – 100,0 proc. w ujęciu nominalnym (oznacza to, że wynagrodzenia w 2019 r. nie będą automatycznie waloryzowane jednym wskaźnikiem).

Podobnie jak w poprzednich latach, będą dodatkowe środki na podwyżki, ale z pewnością nie dla wszystkich - szczególnie, że pula nie dotyczy tylko służby cywilnej, ale znacznie szerszego gremium.

Zaproponowano – tak jak w roku poprzednim – przeznaczenie dodatkowych środków na wzrost funduszu wynagrodzeń na poziomie prognozowanej na 2019 r. średniorocznej dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych – 2,3 proc. (CPI), przy zachowaniu indeksacji dla poszczególnych grup pracowniczych (np. dla sędziów i prokuratorów, w związku z relacjonowaniem ich wynagrodzeń do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale roku poprzedniego).

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie KPRM.

Jednocześnie wzrośnie płaca minimalna i - jak podaje MRRiPS - wynosić ma 2.220 zł. Tradycyjnie więc, w pierwszej kolejności dodatkowe środki muszą trafić do osób zarabiających najmniej.

Poza tą przykrą wiadomością w tym tygodniu polecam Wam relację z Forum Zarządzania Publicznego pt. "Ochrona wizerunku urzędnika. W jaki sposób chronić pracowników instytucji publicznych?", którą znajdziecie na stronie KSAP i na kanale KSAP na portalu youtube.pl. Temat jest ciekawy i myślę, że warto do niego wrócić.

 

Joomla templates by a4joomla