No i wygląda na to, że jednak kwota bazowa zostanie odmrożona. W money.pl np. piszą za DGP:

Urzędnicy służby cywilnej otrzymają w przyszłym roku podwyżki. Średnio 260 zł. Wszystko dzięki odmrożeniu kwoty bazowej.

A dalej:

Z ustawy wynika, że kwota bazowa wzrośnie o 43 zł. Jeśli więc urzędnik ma pensję z mnożnikiem 2.0, to wynagrodzenie wzrośnie o 86 zł.

No, to już wygląda inaczej. Za to jest znacznie mniejszymi literami niż tytuł... No i wciąż mówimy o kwocie brutto.

Może przy okazji warto przypomnieć, że nie wszyscy zatrudnieni w służbie cywilnej są urzędnikami służby cywilnej. Ale to tak obok tematu. Tu przy okazji machamy energicznie do Szefa s.c. z prośbą, aby sprawozdanie za rok 2018 zawierało analizę dotyczącą liczby osób w odniesieniu do mnożników. Zastanawiam się bowiem, ilu członków ksc ma mnożnik poniżej dwóch. Myślę, że gdyby zrobić taką analizę w przedziałach mnożników obraz byłby bardzo interesujący.

Ogólnie, treść linkowanego artykułu mniej więcej pokrywa się z innymi, więc nie będę cytować wszystkich. Co ciekawe, inaczej nieco napisany jest na stronie (heh...) zadluzenia.com

Polecam. Jest obiektywny. Aczkolwiek z tezą dotyczącą wartościowania pozwolę sobie się nie zgodzić. Jak pokazało życie, administracja zwyczajnie nie potrafi tego robić albo też zakres w kosmos rozstrzelonych zadań nie jest porównywalny.

Zauważcie też, że rząd przyjął projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pod linkiem projekt ustawy, w cytowanym niżej artykule macie skrót:

Zapis do PPK będzie automatyczny, ale z możliwością rezygnacji. Program Pracowniczych Planów Kapitałowych jest więc dobrowolny dla pracowników. Aby w nim nie uczestniczyć, trzeba będzie złożyć deklarację w pracy (raz na dwa lata, bo właśnie co 2 lata automatycznie zapiszą nas do PPK). Niezależnie od tego pracodawców, którzy będą zniechęcać do oszczędzania w PPK czekają kary - 30 tys. zł grzywny lub nawet dwa lata więzienia.

Czytaj więcej: https://pomorska.pl/pracownicze-plany-kapitalowe-ile-zaplaci-pracodawca-a-ile-pracownik-ustawa-ppk/ar/13449667
A jakie są stawki?
z projektu ustawy:

Art. 26. 1. Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia.

2. Podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia.

(...)

Art. 27. 1. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2‑krotności minimalnego wynagrodzenia.

Policzyłam na szybko i niezbyt dokładnie, 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia to w 2018r. 2520 zł. Po odjęciu podatku 2% to mniej więcej 40 zł.

Zachęcam do lektury całego projektu. Trochę dziś już dla mnie za późno, by przeanalizować to bardzo szczegółowo.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzisiaj Wojtek Jaworski obchodziłby 57 urodziny. Jeśli czytasz nas od niedawna, zajrzyj do zakładki o Nim. Jeśli Go pamiętasz lub pamiętasz Jego teksty, też zajrzyj.

"Non omnis moriar"...

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla