Trzeba przyznać, że zarządzanie zasobami w służbie cywilnej to chyba "oczko w głowie" Departamentu Słuzby Cywilnej. Zakładka "Standardy ZZL - dobre praktyki" zapełnia się systematycznie kolejnymi przydatnymi informacjami, materiałami, prezentacjami, e-szkoleniami. Tym razem kolejne zaproszenie do e-learningu - moduł "Motywowanie", a w nim przybliżenie pojęcia "bieżącej informacji zwrotnej".

 

Więcej szczegółów na portalu DSC.

 

Ponadto dla "skarbowców" materiały wypracowane podczas spotkania kadry kierowniczej

komórek kadr i szkolenia izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej  z przedstawicielami Departamentu Służby Cywilnej, które odbyło się w lutym br. Między innymi przykładowe:

  • zarządzenie w sprawie wprowadzenia systemu bieżącej informacji zwrotnej,

  • arkusz kwartalnej oceny pracy,


Czy ktoś chce czy nie, niezależnie od nastawienia do tych nowych instrumentów zarządzania, musimy się z nimi w codziennej pracy zmierzyć. Warto więc wiedzieć, z czym to się je. Czego możemy oczekiwać, ale i czego żądać. Nie da się schować głowy w piasek. Prędzej, czy później, trzeba będzie jednak wyjrzeć i zmierzyć się z tą materią. Sądzę, że nawet jeśli jesteśmy negatywnie nastawieni do tych "nowinek" lepiej poznać "wroga" zawczasu.

 

Joomla templates by a4joomla