Wybór dobrych praktyk...

W dniach 3-4 października Litwa będzie organizatorem 7. Europejskiej Konferencji Jakości pt.  "Towards Responsible Public Administration". Zapowiedź znajdziecie na stronach DSC.  Podobno już odnieśliśmy wielki sukces. Polska będzie jedynym krajem, z którego na konferencji przedstawione zostaną aż trzy dobre praktyki.

Selekcja była kilkustopniowa. Do DSC wpłynęło 13 zgłoszeń, z których zespół pracowników DSC wyłonił najlepszą szóstkę. Mam nadzieję, że w zapowiadanym Przeglądzie szerzej dowiemy się o wszystkich propozycjach. 

Na te chwilę musi nam wystarczyć informacja, że ostatecznie z 18 krajów wpłynęly 43 propozycje dobrych praktyk. A grono doświadczonych ekspertów w tym: dr Elke Loeffler, dr Gerhard Hammershmid oraz dr Vitalis Nakrošis (muszę z przykrościa przyznać się, że niewiele mi mówią te nazwiska, ale zawsze co bardziej ciekawscy mogą je "wygooglować") spośród tych propozycji wytypowało trzy nasze:

  • Mazowiecki Urząd Wojewódzki, praktyka pt.: “The Foreigners’ Forum”
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, praktyka pt.: “Enhancing the humanitarian aspect of irregular migration preventing system by cooperation with non-state actors”
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych, praktyka pt.: “Management by objectives in the social security administration”.

Ładnie brzmią nazwy tych dobrych praktyk. Wiem też, że jestem nieuk i leń, dlatego też nic mi nie mówią. Cały czas jednak uważam, że jedną z obowiązkowych dobrych praktyk każdego urzędu powinno być używanie języka polskiego. Ktoś może powie, że się czepiam. Przecież jest oczywiste, że na konferencji panował będzie język angielski. Wydaje mi się jednak, że te dobre praktyki nie były tworzone na potrzeby konferencji, tylko po to by usprawnić funkcjonowanie danego urzędu, instytucji.  Dlatego też zgodnie ze wszystkimi wymogami dokument taki powinien być pierwotnie sporządzony w języku polskim. W tej też wersji powinien być rozpropagowywany i promowany w kraju. 

To taki mój stały kamyczek  "do ogródka" tych, którzy często w ramach "upiększenia" lub dodania "ważności" przemycają takie "kwiatki" do dokumentów, opracowań, a także do dobrych praktyk.

Wracając  do planowanej konferencji. Dla Polski przewidziano 20 miejsc. Rekrutacja uczestników (system akredytacji) ma się rozpocząć z początkiem września. Warto pilnie śledzić strony DSC - ciekaw jestem, jakie zostana zastosowane kryteria wyboru uczestników. I czy w składzie naszej delegacji znajdzie się choć kilka miejsc dla pracownikow, którzy faktycznie tworzyli te praktyki.

Joomla templates by a4joomla