...z nudnej nasiadówki

Próbując zająć czymś mózg w trakcie jednej z wielu nasiadówek obserwowałam uczestników i rozmyślałam sobie o różnych sprawach i zlewach (kuchenny mi przecieka). Tak jakoś zeszłam w rozważaniach na moją ulubioną fizykę i...
...odkryłam pewną analogię.
Otóż zachowanie uczestników narady można porównać do własności substancji i zarówno w jednym jak i drugim przypadku wyróżnić cztery stany skupienia:


1. Stan stały (inaczej ciało stałe)
Ciało urzędnika, który prezentuje taki stan skupienia, jest wyraźnie widoczne w grupie zebranych. Nie pozwala ani na chwilę zapomnieć o jego obecności, ponieważ bez przerwy wchodzi w interakcje z sąsiadami, używając łokci i nóg i powodując jednocześnie gwałtowne zmiany w stanie ich skupienia również na ciało stałe (analogicznie jak lód-9 z powieści "Kocia kołyska" Kurta Vonneguta wszystko, co miało z nim fizyczny kontakt zmieniał w lód-9).
Ciało takie wierci się przez cały czas trwania nasiadówki, zaczepia zasłuchanych lub błądzących myślami gdzie indziej i bez pardonu wyżera wszystko co występuje w charakterze poczęstunku.
2. Stan ciekły (ciecz)
Zazwyczaj ciało takie zajmuje pozycję prelegenta.
W przypadku dużego doświadczenia ciała w tej roli poziom lanej wody jest tak wysoki, że niektórzy słuchacze mogą mieć problemy z oddychaniem, co wyjaśnia dziwne dźwięki, niesłusznie uważane za pochrapywanie.
3. Stan gazowy (gaz)
Ze względu na groźbę wylania z pracy, typowy stan gazowy występuje obecnie w urzędach niezwykle rzadko. Zdarza się jednak inny objaw zmiany stanu skupienia ze stałego na gazowy w przypadku wyjątkowo długiej i nudnej narady. Ciało urzędnika w tym stanie skupienia ma zamknięte oczy, pochyloną głowę i może wydawać dźwięki świadczące o pełnym rozluźnieniu. Gaz ten w wyniku interakcji z ciałem stałym zmienia się natychmiast również w ciało stałe: drga gwałtownie, rozgląda się w panice i robi mądrą minę, a w braku dalszych interakcji ponownie zmienia stan skupienia na gazowy, ale w innej pozycji.
Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym więcej ciał przyjmuje taki stan skupienia.
4. Gaz zjonizowany (plazma)
Występuje w urzędach od niedawna w wyniku wprowadzenia nowych technologii. Początkowo, po uruchomieniu prezentacji multimedialnej, wszystkie ciała są plazmą: dopiero wraz z upływem czasu zmieniają stan skupienia na którykolwiek omówiony wcześniej, zależnie od indywidualnych predyspozycji i roli.

Tak mi się jakoś skrystalizowało :)

 

Ponieważ nadal mam opadnięte ręce, które w dodatku opadły dziś jeszcze niżej (gdyby motywację przedstawiać w postaci sinusoidy, to moja właśnie przyjmuje wartość ujemną z samego dołu...) pozwoliłam sobie znów wrzucić dzisiaj tekst sprzed kilku lat, odnaleziony gdzieś tam na dysku. Przecież się nie zdezaktualizował...

Joomla templates by a4joomla