Komentarz DSC KPRM do artykułów pt.:

„Rząd zamroził płace, ale budżetówka zarabia lepiej” – „Rzeczpospolita” oraz „Płace w administracji zamrożone, bo są wysokie” – „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Kolejna polemika z góry bez wiekszych szans na przebicie sie przez tego rodzaju tytuły. Nie mniej warta odnotowania. Niestety nic na to nie poradzimy, że nie zauważa się z reguły faktu, iż budżetowka to nie tylko urzędnicy. Ba, że jesteśmy jako korpus służby cywilnej tylko jej niewielką częścią. I tak przy wzroście wynagrodzeń w całej budżetówce (wg klasyfikacji GUS) na przestrzeni lat 2008 - 2013 w wysokości nominalnej 29% (realnie około 12%) - w korpusie służby cywilnej realnie jesteśmy za te lata na minusie.  Ale to by się w Rzepie, czy w DGP nie sprzedało tak dobrze, jak  "budżetówka zarabia lepiej", czy "płace w administracji zamrożone, bo są wysokie".

 

Tak się tylko zastanawiam, kto oprócz nas przeczyta ten komentarz. Czasem też zastanawiam się, czy jest sens walczyć z autorami artykułów, gdy podobne tezy stawiane są przez naszych decydentów:

Minister zauważył, że jeśli porównuje się płace w sektorze prywatnym i publicznym, to wynagrodzenia urzędników wcale nie wyglądają źle. Sektor publiczny płaci lepiej, np. średnia pensja w służbie cywilnej to prawie 4,8 tys. zł, a w całej gospodarce – 3,7 tys. zł. Zdaniem Szczurka szczególnie wysokie są zarobki urzędników na początku kariery zawodowej – są wtedy „znacznie wyższe niż w sektorze prywatnym". Dodał, że potrzebna jest „kompleksowa reforma strukturalna administracji publicznej" i dopiero ona „może być podstawą do oszacowania kosztów reformy i określenia, czy konieczne jest zwiększenie funduszu płac". 

całość np. tutaj

Może czas więc zacząć się zastanawiać, o ile popawiłbym byt koleżankom i kolegom w moim urzędzie, jeśli się zwolnię? Mój urząd to jednak ponad 100 osób, więc moja pensja do podziału między resztę braci urzędniczej starczyłaby pewnie tylko na ustawowe podwyższenie dodatków stażowych, no może na wyrównanie do minimalnej najmniej zarabiającym przy następnej jej podwyżce (bo i na to zaczyna brakować w urzędach).

 

 

Joomla templates by a4joomla