O uprawnieniach rodzicielskich, jakie ma pracująca mama wie każdy. Warto jednak przypomnieć, że ojcowie także mają swoje prawa.

 

Po pierwsze, ojciec ma prawo do skorzystania z urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego. Kiedy jest to możliwe? Ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego jeżeli po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego matka dziecka zrezygnuje z pozostałej części tego urlopu na rzecz ojca dziecka.

Należy pamiętać o tym, że podstawowym warunkiem skorzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca jest posiadanie prawa do tego urlopu przez matkę.

Dodatkowym uprawnieniem, z jakiego mogą skorzystać ojcowie jest tzw. Urlop ojcowski.

W 2011 roku pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia.

Od 2012 roku będą to 2 tygodnie.

Warto wiedzieć, że urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika w każdym czasie. Jedynym ograniczenie to wiek dziecka. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek składany przez uprawnionego pracownika w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiego urlopu. Przy udzieleniu urlopu ojcowskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Na koniec przyszła mi do głowy jedna myśl. Czy tydzień albo dwa dodatkowego urlopu dla ojca to wystarczająco? Oczywiście, że nie. Choć patrząc z innej perspektywy…może lepsze to niż nic?

Joomla templates by a4joomla