Neutralność polityczna to kolejna zasada, której poświęcono dodatek PSC...

A w Przeglądzie Służby Cywilnej jak zwykle garść informacji o ostatnich  pracach  DSC i Rady Służby Cywilnej. Ponadto znajdziemy w nim kilka prezentacji dobrych praktyk (to już chyba stały punkt w Przeglądzie), omówienie wyników kontroli NIK (wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w administracji). Sporo tym razem wspomnień z bliższych i dalszych kart historii ze „służba cywilną” w tytule. Jest też zaproszenie na kolejną lekcję angielskiego oraz do sięgnięcia po ciekawe publikacje. Dla mnie jednak najważniejszą częścią PSC jest Dodatek z drugą z omawianych zasad etyki – neutralnością polityczną. Tak jak poprzednio szerzej wyrażę swoje zdanie w najbliższym czasie. Interpretacja tej zasady jest bowiem według mnie ostatnio zbyt daleko idąca. Powoduje sporą kolizję pomiędzy konstytucyjnymi wolnościami  i prawami, a ograniczeniami nakładanymi na nas jako członków korpusu służby cywilnej w ustawie o służbie cywilnej i zarządzeniu nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 roku w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej. Właściwie problem ten przewija się zresztą w każdym z opublikowanych w dodatku artykułów. Zabrakło jednak chyba twardszych i konkretniejszych wniosków.

 

A wracając do Przeglądu. Jak zwykle brak czasu spowodował, że na razie przejrzałem tylko z grubsza całość, a trochę więcej czasu poświęciłem tylko:

  • notce o pracach Rady Służby Cywilnej
  • omówieniu wyników kontroli  NIK  - o luce płacowej w administracji publicznej (temat często na naszych łamach poruszany przez Agę, np. tutaj)
  • prezentacjom kilku kolejnych dobrych praktyk (mam nadzieję że nie z jednym autorem – patrz  „Urzędnik twórcą?”)

oraz kilku kartkom z historii bliższej i dalszej:

  • Administracja w Rzeczypospolitej Krakowskiej (1815-1846) cji we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Projekty ustawy o państwowej służbie cywilnej
  • Rozmowa z  prof. Marią Gintowt-Jankowicz, , założycielką i długoletnim dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,
  • Jak odrodziła się w Polsce służba cywilna? Krótka historia odbudowy służby cywilnej po 1989 r.

Na koniec (w ramach odświeżenia pamięci) jeszcze raz przeczytałem polemiki DSC z tezami artykułów „Rząd zamroził płace, ale budżetówka zarabia lepiej” i  „Płace w administracji zamrożone, bo są wysokie” – warto przeczytać jeśli wcześniej nie trafiliście na nie – my pisaliśmy o nich gdy pojawiły się na stronie DSC.

 

Jeśli Was nie zainteresowałem to zdradzę jeszcze, że to tylko kilka z  artykułów Przeglądu.wink

 

 

Joomla templates by a4joomla