Czat z DAP MF - Januszem Janowskim: o e-podatkach

RED: Dobry wieczór

JJ: Dobry wieczór

RED:  W tym roku mają zostać udostępnione podatnikom po raz pierwszy wstępnie wypełnione zeznania. Rozmawialiśmy o tym w lutym ubiegłego roku, ale chyba od tego czasu nastąpiło parę zmian. Na przykład logowanie (wcześniej zakładano logowanie przez e-puap)?

JJ: Teraz wiemy już, że PFR będą udostępniane bez potrzeby logowania się na Portalu Podatkowym.

RED: Może spróbujmy po kolei, co trzeba zrobić aby skorzystać z wstępnie wypełnionego zeznania, tak krok po kroku. Zarejestrować się czy - w tym roku – tylko zalogować?

JJ: Skorzystać z kanału e-Deklaracje, a następnie "zaciągnąć" swoje dane zgromadzone przez AP podając: imię nazwisko i sumę przychodów z wszystkich PIT-11 za rozliczany rok - a nie tak jak przy podpisywaniu zeznania przychód z roku poprzedniego.

RED: A jeśli AP nie posiada wszystkich PIT-11 które ma podatnik? Takie sytuacje się zdarzają.

JJ: To w takiej sytuacji podatnik nie będzie mógł skorzystać z PFR. AP uzupełni jego formularz tylko danymi adresowymi.

RED: Będzie komunikat że dane nie są zgodne?

JJ: Tak, będzie komunikat.

RED: Hm... a czy urzędy wiedzą już, że mają ściśle określony termin na wprowadzenie PIT-11?

JJ: na pewno wiedzą DIS - mieli przekazać to info dalej. Teraz przygotowywane jest jeszcze pismo od Ministra Kapicy do IS i US w tej sprawie. Do wprowadzenia są PIT-11 od małych pracodawców (do 5 pracowników).  Tacy maja termin składania do 31 stycznia.

RED: No dobrze, załóżmy, że dane się zaciągnęły.

JJ: Mogę dane obejrzeć, skorygować uzupełnić (np. 1%, ulgi) i przesłać podpisując danymi autoryzującymi. (RED: tak jak poprzednio, przychody z poprzedniego zeznania)

RED: Czyli po zaciągnięciu danych - akceptacja lub wprowadzenie wartości przysługujących ulg/odliczeń, danych dot. małżonka (czy tylko samodzielne?), wniosku o przekazanie 1%?

JJ: Można samodzielnie, można z małżonkiem. Jeżeli z małżonkiem to trzeba podać również jego sumę przychodów z PIT-11.

RED: UPO w e-deklaracjach będzie od razu czy zostanie przesłane na adres e-mail?

JJ: UPO na e-mail, który trzeba obowiązkowo mieć i podać.

RED: Będzie przewodnik ze zrzutami ekranu tak krok po kroku?

JJ: Tak.

RED: Mówił Pan rok temu, że generowanie wstępnie wypełnionego zeznania będzie miało miejsce w czasie rzeczywistym. Jak to mniej więcej będzie wyglądało od strony technicznej?

JJ: Danymi z dokumentów gromadzonych lokalnie zostanie zasilony GENTAX i to on będzie udostępniał dane podatnikowi podczas udostępniania PFR.

RED: W tym roku też?

JJ: Tak

RED: Czyli to zeznanie zaciągnięte, zaakceptowane i wysłane zeznanie trafia do SPED, a stamtąd do naszej bazy?

JJ: Dalej jak dzisiaj

RED: Zrobimy u nas też mały przewodnik. Będzie można tę prezentację czy instrukcję u nas też opublikować?

JJ: Dobrze.

Prezentacja jest dostępna TUTAJ

RED: Czy planowana jest jakaś kampania informacyjna dla płatników dotycząca zmian w przepisach w zakresie składania rocznych informacji? Z tego co kojarzę, dokument złożony papierowo przez osobę która ma obowiązek składania go elektronicznie nie będzie wywoływał żadnych skutków.

JJ: Planowana jest duża kampania skierowana do płatników.

RED: Kiedy ruszy nowy pilotaż i czy będą pamiętniki z każdego dnia pilotażu ? A może to będzie "sprawdzenie bojem"?

JJ: Pilotaż czego? PFR[1]?

RED: GenTax. Jak on się właściwie pisze? GenTax czy Gentax?

JJ: GenTax.

Na tym z powodów technicznych czat nam się zerwał, ale  kontynuowaliśmy rozmowę przez telefon.

Stąd też w tej części nie będzie dialogu, a raczej opis tego o czym rozmawialiśmy.

O Centrum Analiz: będzie miało na celu odciążenie pracowników urzędów i izb skarbowych od przygotowywania rozmaitych informacji i sprawozdań i tym samym usprawnienie pracy i uwolnienie czasu zaangażowanych w to osób, który może być wykorzystany znacznie bardziej efektywnie. Nie będzie potrzeby angażować w przygotowywanie i wykonywanie tych informacji osób ze wszystkich jednostek (czyli co najmniej 416) jeśli będą istniały centralne bazy danych (bazy, bo będą też centralne bazy inne niż podatkowe, np. obejmujące dane pracowników czy majątku). Centrum Analiz nie jest dokładnie tym samym  co Centralny Rejestr Skryptów (który ma służyć całkiem innym celom). Dzisiaj mamy dostępne hurtownie, ale one zawierają pewien wycinek danych gromadzonych w urzędach.

O centrach kompetencyjnych: docelowo jednostki będą się specjalizowały w określonych zadaniach (np. rachunkowość, egzekucja, zadania wierzyciela, analizy różnych obszarów ryzyka itd.). Obsługa bezpośrednia będzie funkcjonowała w każdej jednostce, ale inne zadania już niekoniecznie. Lokalizacja centrów kompetencyjnych w województwach będzie zależała od oceny DIS poziomu wykonywanych zadań w poszczególnych jednostkach, ale i od wielkości tych jednostek. W małych urzędach centrów kompetencyjnych raczej nie będzie.

O linii drukująco – kopertującej jako czymś w rodzaju centrum obsługi wewnętrznego procesu - w kontekście wymogów ustawy o służbie cywilnej (co do ścieżki rozwoju zawodowego, IPRZ, szkoleń itp.) – pracownicy zatrudnieni przy tych zadaniach raczej nie będą członkami KSC.

O informacjach na stronie intra AP w zakładce dot. transformacji i konsolidacji, a także o niepokoju pracowników urzędów i podstawowym pytaniu: co z nami będzie – każdy z pracowników musiałby zadać to pytanie i każdy może dostać inną odpowiedź.

O wynagrodzeniach, które nie wzrosną - co jest przyczyną odpływu z resortu osób najbardziej rzutkich i z szansami na znalezienie innej pracy osób.

O automatyzacji, która ma zastąpić wiele wykonywanych dziś żmudnie czynności, w tym analitycznych na poziomie zbiorów danych.

Myślę, że jeszcze wrócimy do tematu…

Dziękuję za rozmowę.

 

A lada dzień rozmowa z min. Jackiem Kapicą o tym, co nas czeka po wejściu w życie ustawy o Administracji Podatkowej.

 

 
[1] pre-filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie

Joomla templates by a4joomla