kilka dodatkowych słów na ten temat

Spytałam MF o szczegóły programu, o którym pisaliśmy TUTAJ i dostałam taką oto odpowiedź:

Szanowna Pani,

uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Dostosowanie struktury zatrudnienia Służby Celnej do zmieniających się standardów obsługi klienta to główny cel programu pod nazwą „Pewna praca blisko domu”. Program skierowany jest do funkcjonariuszy zainteresowanych zapewnieniem sobie stabilnego miejsca pracy w urzędach skarbowych zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Od 01.03. – 30.04. br. funkcjonariusze zainteresowani skorzystaniem z takiej możliwości będą mogli zadeklarować gotowość podjęcia pracy w administracji podatkowej przy zachowaniu obecnego wynagrodzenia. Ponadto funkcjonariusze, którzy podejmą taką decyzję, otrzymają nagrodę, której wysokość będzie uzależniona od stażu służby. Niezależnie od tego funkcjonariuszom, którzy w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia, utracą dodatki służbowe, może zostać przyznana wyższa grupa uposażenia zasadniczego.

Podnoszenie standardów obsługi, w tym zwiększenie dostępności e-usług i ułatwień dla przedsiębiorców, to nadrzędne cele strategiczne Służby Celnej. Powszechnie już wykorzystywane są nowoczesne narzędzia obsługi klienta (prawie 100% zgłoszeń celnych składanych jest w formie elektronicznej, a ich obsługa coraz częściej przenoszona jest do urzędów celnych, zcentralizowana została usługa Intrastat, w formie elektronicznej nadzoruje się też przemieszczanie towarów w zawieszonej akcyzie). W tym roku zostaną wdrożone ostatnie komponenty Programu e-Cło, przeprowadzona zostanie także centralizacja zadań z zakresu rozliczeń ceł i podatków oraz obsługi wierzyciela. Coraz większą rolę w obsłudze klienta będą odgrywać Centra Obsługi integrujące zadania realizowane dotąd przez różne urzędy i instytucje państwowe. Zgodnie z projektem ustawy o Administracji Podatkowej będą one odpowiadały również za przyjmowanie deklaracji akcyzowych.

Od kliku lat struktura zatrudnienia w Służbie Celnej dostosowywane jest do zmieniających się zadań. W latach 2008 – 2015 na granicę wschodnią zostały przeniesione 473 etaty funkcjonariuszy celnych. W wyniku naturalnej fluktuacji kadr zmniejszono limit etatów o 420, dzięki czemu możliwe było zwiększenie od 01.07.2013. wysokości dodatków za stopień służbowy dla wszystkich funkcjonariuszy celnych o 150 zł. Nabór nowych pracowników od 2010 r. jest możliwy głównie do izb granicznych. Pomimo podjętych działań z przeprowadzonych w 2014 roku analiz wynika, że Służba Celna nadal dysponuje nadwyżką 738 funkcjonariuszy. Liczba ta obejmuje ok. 400 funkcjonariuszy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne.

Program „Pewna Praca Blisko Domu” umożliwia kolejnym ok. 250 zainteresowanym funkcjonariuszom przejście na korzystnych zasadach do pracy w administracji podatkowej. Zgłoszenia mają charakter dobrowolny. Podejmując decyzję należy jednak uwzględnić fakt, że zmieniające się zadania Służby Celnej mogą w przyszłości oznaczać konieczność oddelegowania funkcjonariuszy do pracy w innych, niż dotychczasowe jednostkach organizacyjnych.

Wszelkie pytania, uwagi i wątpliwości można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Daniel

Dyrektor Departamentu Służby Celnej

Joomla templates by a4joomla