Izba skarbowa obsługująca naczelnika...

W prima aprilis obudzimy się w nowej skonsolidowanej rzeczywistości. Będziemy się musieli szybko odnaleźć i ustalić kim właściwie jesteśmy. Jedno jest pewne – stajemy się pracownikami izby skarbowej. To jest od 01.04.2015 r. nasz nowy pracodawca.

 

Troszkę gorzej jest z innymi nowymi pojęciami. Definicji ustawowej pracownika obsługującego naczelnika urzędu skarbowego lub pracownika obsługującego dyrektora izby skarbowej nie ma. Biorąc pod uwagę nomenklaturę używaną w toku prac nad konsolidacją i w trakcie prac legislacyjnych nie we wszystkich przypadkach jest jednoznaczne kim będziemy.

 

Pracownicy zostali w toku prac przygotowawczych podzieleni na 4 grupy:

1. pracownicy izb skarbowych, którym nie zmieni się pracodawca i miejsce świadczenia pracy,

2. pracownicy urzędów, zatrudnieni w komórkach organizacyjnych realizujących procesy podstawowe, którym zmieni się pracodawca, ale nie będzie zmiany miejsca świadczenia pracy,

3. pracownicy urzędów zatrudnieni w komórkach organizacyjnych realizujących procesy pomocnicze, którym zmieni się pracodawca, ale nie zmieni się stanowisko i wynagrodzenie i zostaną przeniesieni do realizacji procesów pomocniczych w izbie lub do sekretariatu w urzędzie lub do realizacji procesów podstawowych w urzędzie,

4. pracownicy urzędów zatrudnieni w komórkach organizacyjnych realizujących procesy pomocnicze, którym zmieni się pracodawca, stanowisko, wynagrodzenie i zostaną przeniesieni do realizacji procesów pomocniczych w izbie lub do sekretariatu w urzędzie lub do realizacji procesów podstawowych w urzędzie.

 

Jak teraz przenieść poszczególne grupy pracowników na grunt nowych pojęć:

  • pracownika obsługującego naczelnika urzędu skarbowego
  • pracownika obsługującego dyrektora izby skarbowej

kto kim i czy nie zaistnieje jeszcze twór trzeci - „wash and go”?

 

Problem będzie dotyczył szczególnie części grup nr 3 i 4 - pracowników przeniesionych do realizacji procesów pomocniczych w izbie, a także części grupy 1 - dotychczas pracujących w tych komórkach w izbie osób.

Czy w 100% obsługiwać będą tylko dyrektora izby skarbowej, czy też w części można będzie im przypisać wykonywanie jednak i części obsługi związanej mniej lub bardziej z obsługą poszczególnych urzędów. A może nawet należy uznać, iż w zakresie procesów pomocniczych to izba będzie teraz obsługiwała urzędy?

 

To oczywiście bardziej teoretyczne rozważania, nie mniej skłoniła mnie do nich drobna (nie wiem za to czy nie brzemienna w skutkach) pomyłka ustawodawcy, który stworzył od 01.04.2015 r. w Ordynacji podatkowej również pojęcie IZBY SKARBOWEJ OBSŁUGUJĄCEJ NACZELNIKA.

 

A tak na marginesie struktura izb skarbowych w wersji, która nas czeka od 01.04.2015 r. jakoś kojarzy mi się ze szmaciakiem gałęzistym, którego fotkę umieściłem. Szmaciaki jeszcze nie wyginęły, dzięki ścisłej ochronie, a jak długo organy podatkowe przeżyją, jeśli nie zostaną szybko objęte ochroną przed radosną twórczością normodawców i mediów?

Joomla templates by a4joomla