...odpowiedź z DSC w sprawie urzędników wyborczych

Wspominałam, że poprosiłam DSC o stanowisko w sprawie pełnienia funkcji urzędnika wyborczego przez członka korpusu służby cywilnej. Nie wspominałam, że przy okazji spytałam o możliwość pełnienia przez urzędnika s. c. służby w Wojskach Obrony Terytorialnej - WOT (wot, takie pytanie się trafiło nam od Czytelnika). Dzisiaj dostaliśmy odpowiedź na oba pytania. Odnośnie urzędników wyborczych:
 

Zgodnie z art. 191e § 3 Kodeksu wyborczego[1] urzędnikowi wyborczemu za realizację ustawowych zadań przysługuje wynagrodzenie za wykonane zajęcia zarobkowe. Oznacza to, że aby móc zostać powołanym do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego, urzędnik służby cywilnej powinien uzyskać zgodę dyrektora generalnego.[2]

Dodam, że skoro tak, to w przypadku pracowników s.c. nie jest wymagana zgoda dyrektora generalnego, ale wi regulaminach wewnętrznych może być zawarty wymóg przekazania informacji o podjęciu takich zajęć. Co nie oznacza, że wycofuję się ze swojego poglądu na ten temat, wyrażonego kilka lat temu TUTAJ. Przeciwnie, konsekwentnie będę tego stanowiska bronić. Po prostu Was uprzedzam - jeśli jesteście pracownikami s.c., lepiej w regulaminie sprawdzić i taką informację złożyć. Nie chciałabym Was narażać na kłopoty, a póki co w orzecznictwie portalu nie cytują. A w każdym razie nic o tym nie wiem.

Gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany służbą w WOT i jest urzędnikiem s.c.

W opinii Departamentu Służby Cywilnej KPRM urzędnik służby cywilnej może wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej pod warunkiem, że uzyska zgodę dyrektora generalnego na podjęcie dodatkowego zajęcia zarobkowego.

Co do pracowników - jak wyżej.

Gdyby ktoś był zainteresowany pełną treścią odpowiedzi, można zajrzeć TUTAJ.

 

 


[1] Dz. U. z 2017r. poz. 15, z późn. zmianami

[2] Pisemnej zgody na podjęcie przez dyrektora generalnego urzędu dodatkowego zajęcia zarobkowego udziela Szef Służby Cywilnej

Joomla templates by a4joomla