...czyli o problemach z interpretacją

Docierają do redakcji portalu sygnały, że w niektórych jednostkach wyinterpretowuje się z przepisów prawa, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 listopada 2012r. (sygn. K 27/11) w sprawie przepisów różnicujących liczbę przysługujących pracownikom dni wolnych od pracy nie dotyczy ksc. Krócej mówiąc, chodzi o to że są pracodawcy twierdzący, że art. 130 § 2 kodeksu pracy nie ma zastosowania dla członków korpusu służby cywilnej, czyli że "cywil" nie ma możliwości uzyskania dnia wolnego np. za tegoroczny 3 maja przypadający w sobotę (swoją drogą ciekawa interpretacja jeśli wziąć pod uwagę, że zaskarżono te przepisy ze względu na naruszenie konstytucyjnej zasady równości...). W związku z tym zwróciłam się do Departamentu Służby Cywilnej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Otrzymałam odpowiedź (bardzo dziękuję) i pozwolę sobie zacytować fragment jednoznacznie rozwiewający wątpliwości - "cywil" też ma prawo do dnia wolnego za święto:

"(...) w sprawach ustalania normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym (czyli w praktyce, w pewnym uproszczeniu, liczby dni przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym) znajdują zastosowanie w całości przepisy art. 130 Kodeksu pracy, a w szczególności zastosowanie znajduje cytowany wyżej przepis art. 130 § 2 Kodeksu"

Uzyskaną odpowiedź w całości macie TUTAJ. Gdyby były jeszcze jakieś problemy, dajcie znać, prześlę w/w pismo bezpośrednio do jednostek mających wątpliwości...

 

Joomla templates by a4joomla